sobota, 28 grudnia 2002

Izamal Mexico

Izamal to jedno z największych miast prekolumbijskich Majów, po którym pozostała jedynie piramida Kinich Kakmo oraz zbudowany przez Hiszpanów, z kamieni piramidy boga niebios – Itzamana, kościół i klasztor franciszkanów San Antonio de Padwy. Izamal znany jest w okolicy jako "Żółte Miasto". Spowodowane jest to tym, że wszystkie budynki łącznie z klasztorem mają kolor musztardowej żółci.

Klasztor w Izamal

piątek, 27 grudnia 2002

Edzna Mexico

Edzná - jedno z tych mniej znanych miast Majów w Meksyku. Edzná położona jest w centrum stanu Campeche, a jej budowle rozciągają się na powierzchni niemal siedemnastu kilometrów kwadratowych. Najwspanialszą budowlą Edzny jest Piramida Pięciu Pięter, stanowiąca połączenie pałacu i świątyni. Cztery dolne poziomy zajmują pomieszczenia mieszkalne ze sklepieniami łukowymi, a na szczycie piramidy, mającej 31 metrów wysokości umieszczono świątynię z grzebieniem attykowym. Prowadzące do świątyni schody są pokryte inskrypcjami glificznymi, wspominającymi miejscowych władców.


środa, 25 grudnia 2002

Villahermosa - Parque Museo La Venta

W Villahermosa znajduje się Parque-Museo La Venta, czyli skansen. Znajdują się tutaj piękne przykłady kultury Olmeków, w tym słynne gigantyczne kamienne głowy. Większość artefaktów została przeniesiona tutaj z miejscowości  La Venta.

Kamienna głowa - kultura Olmeków

poniedziałek, 23 grudnia 2002

Uxmal Mexico

Uxmal (nazwę tę wymawia się Uszmal) co w języku Majów znaczy „Zbudowane po raz trzeci” (chociaż archeolodzy znaleźli ślady pięciu kolejnych osad w tym miejscu) jest kolejnym terenem wykopaliskowym dawnej kultury Majów w Meksyku. Miasto, a ściślej zachowane ruiny najważniejszych budowli, powstało między wiekiem VI i X n.e. na ubogim w wodę terenie. Z jego przeszłości wiadomo, że założyli je i mieszkali w nim – w szczytowym okresie do 25 tys. ludzi – Majowie, a od X wieku plemiona Tolteków. Z odczytanych w hieroglifach tekstów wynika, że jednym z ważnych władców w IX w. był Chaak (lub Chan Chak) K’ak’nal Ajaw. Za jego panowania powstały najważniejsze z zachowanych budowli. Dlaczego miasto zostało porzucone, dokładnie nie wiadomo. Mieszkańcy przenieśli się prawdopodobnie do rozwijającego niedaleko miasta Chitchen Itza, gdzie były lepsze warunki bytowe, zwłaszcza woda. W Uxmal głównym jej „źródłem” były bowiem dosyć rzadkie opady. Zbierano ją i przechowywano w kamiennych cysternach. Archeolodzy odkryli bardzo skomplikowany system jej przesyłania.
 
Piramida Czarownika

niedziela, 22 grudnia 2002

Palenque Mexico

Owiane  nieco  tajemnicą i  nazywane  zaginionym  miastem Majów  Palenque  zachowało się w bardzo dobrym stanie  do naszych czasów. Na początku X w. nastąpił gwałtowny upadek miasta. Opuszczone z przyczyn do dziś nie wyjaśnionych - szybko porosło lasem. Podczas prac wykopaliskowych odkryto ruiny pełne rzeźb i gipsowych dekoracji. Otaczająca ruiny miasta roślinność zwrotnikowa dodaje wspaniałą oprawę dla tego miejsca.

Pałac Gubernatora

piątek, 20 grudnia 2002

Chichen Itza - Mexico

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyk’u w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej – z kulturą Tolteków.

Pirámide de Kukulcán, inaczej El Castillo to symbol Jukatanu, jeśli nie całego Meksyku (chociaż są większe piramidy w Meksyku). El Castillo, czyli zamek to piramida zbudowana z bloków kamiennych, poświęcona bogu Kukulcanowi. Mimo, że wydaje się bardzo prosta w budowie, pełna jest astronomicznej symboliki i liczb, które nie są dziełem przypadku

El Castillo – zamek. Tak nazywana jest tu najwyższa, 24-metrowej wysokości, piramida ze świątynią boga Majów – Kukulcána – na szczycie. Schody z czterech stron świata prowadzą na górną, dziesiątą platformę, na której stoi świątynia. Z każdej strony mają one po 91 stopni, co w sumie daje ich 364. Zaś ostatni, 365-ty, aby w sumie było ich tyle ile dni jest w roku, stanowi próg świątyni.

środa, 18 grudnia 2002

Puerto Morelos - Mexico

Pierwszy nocleg w Meksku wypad nam niedaleko Cancun w Puerto Morelos. Niewielka miejscowość nad morzem. Bardzo nam się spodobało to miejsce. Spaliśmy tam jeszcze raz w drodze powrotnej.


sobota, 30 listopada 2002

Granada Alhambra

Położona w Grenadzie w samym sercu Andaluzji, Alhambra to bodajże najświetniejsza pozostałość po muzułmańskich rządach w południowej Europy. Arabscy poeci opisywali Alhambrę, jako perłę umieszczoną w szmaragdzie - nawiązując w ten sposób do kolorystyki, konstrukcji i otaczającą ją lasów.
  
Alhambra i góry Sierra Nevada

wtorek, 26 listopada 2002

Córdoba Spain

W Cordoba w Mezquita-Catedral widzieliśmy jedno z piękniejszych wnętrz. To jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Budowa świątyni ruszyła w 785 r. i trwała do X w. Po zdobyciu Kordoby przez chrześcijan w XVI w. zbudowano tu katedrę.

Wewnątrz Mezquita-Catedral De Córdoba

niedziela, 24 listopada 2002

Segowia Spain

Akwedukt w Segowii - jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów panowania Imperium Rzymskiego na terenach Półwyspu Iberyjskiego.

Akwedukt w Segowii

czwartek, 4 lipca 2002

Pigeon Island National Park - St Lucia

Naprzeciw Rodney Bay na wyspie St Lucia znajduje się Park Narodowy Pigeon Island, będący jedną z najważniejszych atrakcji historycznych. 

 Pigeon Island National Park

wtorek, 2 lipca 2002

Gros Piton - Saint Lucia

Gros Piton to jeden z charakterystycznych punktów St. Lucia, wystający z Morza Karaibskiego obok Petit Piton. Na szczyt można wejść. Trasa ma prawie 5 km długości z  550 m podejścia.

Widok na Petit Piton z podejścia na Gros Piton 

wtorek, 28 maja 2002

Sedona Arizona

Sedona to miasto z klimatem. Sedona położona jest w pięknej, szerokiej dolinie i otoczona wspaniałymi czerwono-brunatnymi Red Rocks. Sedona to współczesne centrum ruchu New Age. Byliśmy tam bardzo krótko i wróciliśmy dopiero po wielu latach.

Widok na Sedonę z Kaplicy Świętego Krzyża

poniedziałek, 27 maja 2002

Buckskin Gulch - Utah

Kanion Buckskin Gulch jest jednym z najdłuższych kanionów szczelinowych (24 km). Przejście całego kanionu może zająć kilka dni. Krótsza wersja którą wybraliśmy to wycieczka jednodniowa.
Wędrówkę rozpoczęliśmy na przełęczy Wire (Wire Pass trailhead), a drugi samochód został przy wylocie kanionu (Buckskin Gulch trailhead).  Z przełęczy Wires schodzi się bocznym kanionem do Buckskin Gulch. W sumie udało nam się wejść dość głęboko do kanionu Buckskin Gulch

Buckskin Gulch 

niedziela, 26 maja 2002

Glen Canyon NRA - Lees Ferry

Pierwsza wizyta w Glen Canyon National Recreation Area w okolicy Lee's Ferry. Lee's Ferry to miejsce gdzie startują spływy rzeką Colorado.

Balanced Rock near Lee's Ferry

Wupatki National Monument - Arizona

Wupatki to kompleks kilku indiańskich wiosek zamieszkałych około 800 lat temu przez Indian Pueblo. Ich potomkowie to mieszkający w okolicy Indianie Hopi, Navajo i Zuni. W te rejony rdzenni mieszkańcy przenieśli się po wybuchu pobliskiego wulkanu w najprawdopodobniej 1064 roku. Krater, który powstał po wybuchu to Sunset Crater, jest on obecnie pomnikiem przyrody. 

Ruiny indiańskiej osady wybudowanej w XI wieku

Sunset Crater Volcano National Monument - Arizona

Sunset Crater Volcano National Monument

sobota, 25 maja 2002

Kendric Mountain Wilderness - Arizona

Nasz pierwszy wyjazd do Arizony był trochę niefortunny, gdyż w okolicy Sedony wybuchł duży pożar i musieliśmy zrobić coś zastępczego. Wybór padł na Kendric Mountain, które musiało się spalić w niedalekiej przeszłości. Na pewno nowy pożar lasu nam tu nie zagrażał.

Spalony las w Kendric Mountain Wilderness

piątek, 24 maja 2002

Grand Canyon South Rim - Bright Angel Trail

Pierwszy i najbardziej ambitny wyjazd do Grand Canyon. Szlakiem Bright Angel zeszliśmy aż to punktu zwanego Plateau Point, skąd widać już było rzekę Colorado. Zejście było w miarę proste, ale powrót... wracaliśmy po ciemku. Zatrzymaliśmy się w Ten-X Campground na terenie Kaibab National Forest.

Widok na rzekę Colorado z Plateau Point

piątek, 5 kwietnia 2002

Essaouira Morocco

Essaouira to miasto-fortyfikacja z końca XVIII wieku, łączący Europę z północną Afrykę. To port rybacki, medyna wpisana na listę UNESCO i masywne mury. A wszystko to w lekko pobladłych beżowych i żółtych odcieniach.

Widok na mury obronne starego miasta. Essaouira jest niezwykle malownicza i fotogeniczna, pełna lokalnego życia skupionego w zabytkowej medinie i niesamowitym porcie.

środa, 3 kwietnia 2002

Marrakesh Morocco

Marrakesz to świetne miejsce dla aby poczuć prawdziwy, orientalny klimat Maroka. Podczas wycieczki do Marrakeszu koniecznie trzeba zobaczyć meczet Dżamaa al-Fana, bramę Bab Agnaou oraz bajecznie kolorowy ogród Jardin Majorelle, a także zrobić zakupy na tradycyjnym targowisku. W marokańskim mieście nie może także zabraknąć Medyny – tradycyjnej, starej dzielnicy arabskich miast. Ta w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Sprzedawcy wody na rynku w Marrakeszu





poniedziałek, 1 kwietnia 2002

Ouarzazate Morocco

Ouarzazate Kasbah Taourirt jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najpiękniejszych miejsc w południowej części Maroka. Został zbudowany przez Ahmeda Amghara, a dzisiaj uważany jest za część dziedzictwa narodowego.Wewnątrz Kasbah istnieje wiele tajemniczych schodów, które prowadzą do komór o unikalnym kształcie, ozdobionych motywami kwiatowymi. Mieszkania wyróżniają się dobrze zachowanymi sztukateriami i sufitami z drewna cedrowego. Pałac ma około 300 pokoi, sale recepcyjne, harem, kuchnię oraz wiele przejść i drzwi.

czwartek, 28 marca 2002

Fez Maroko

Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju.

Garbarnia skór w medinie w Fezie

środa, 27 marca 2002

Meknes Morroco

Meknes może pochwalić się długą i bogatą historią. Jest jednym z czterech miast cesarskich Maroka.
Rozwój miasta nastąpił w czasach dynastii Almohadów i Merynidów (XII-XV w.), którzy wznieśli medynę oraz imponujące mury obronne, będące obecnie najstarszymi w całym Maroku. Do gwałtownych zmian w Meknes doszło po 1672 r., kiedy to Mulaj Ismail ustanowił je stolicą kraju, którą pozostało do 1727 r. Najbardziej bezlitosny władca w historii Maroka nie szczędził ani ludzi, ani pieniędzy, by rozbudować i upiększyć swoje miasto. Legenda głosi, że jeśli Ismail nie był zadowolony z efektów pracy robotników, to brutalnie ich zabijał, a ich krew kazał mieszać z cementem służącym do dalszej budowy. Co więcej, część materiału użytego do budowy pochodziła z rabieży dokonanych w Volubilis i Marrakeszu.

Brama  Bab el-Khamis

wtorek, 26 marca 2002

Volubilis Morocco

Było najdalej wysuniętym rzymskim miastem cesarstwa rzymskiego. Volubilis pierwsi odkryli francuscy archeologowie. Jak udowodniły badania, miasto powstało w III w. przed naszą erą. Wybudowali je Kartagińczycy, kupcy którzy działali w tym rejonie. Około 40 roku naszej ery Volubilis przeszło w ręce Rzymian. Już w II wieku przed naszą erą miasto zostaje otoczone murem. W latach 25-23 p.n.e. król Juba II, Numidyjczyk umacnia mur miasta. W 169 r., za panowania Rzymian mury mają już długość aż 2,5 km. Dziś widać jedynie pozostałości murów obronnych. Świadczą one jednak o kunszcie i wielkości ówczesnych budowniczych.

Volubilis to najstarszy rzymski zabytek w Maroku i niezwykle urokliwe miejsce, szczególnie po zachodzie słońca.