sobota, 28 grudnia 2002

Izamal Mexico

Izamal to jedno z największych miast prekolumbijskich Majów, po którym pozostała jedynie piramida Kinich Kakmo oraz zbudowany przez Hiszpanów, z kamieni piramidy boga niebios – Itzamana, kościół i klasztor franciszkanów San Antonio de Padwy. Izamal znany jest w okolicy jako "Żółte Miasto". Spowodowane jest to tym, że wszystkie budynki łącznie z klasztorem mają kolor musztardowej żółci.

W 1993 Izamal odwiedził papież Jan Paweł II, który odprawił pamiętną mszę w dużym atrium powyżej Świątyni Niepokalanego Poczęcia. Po tej wizycie mieszkańcy Izamal wystawili papieżowi pomnik jako wyraz miłości i szacunku do tego wielkiego Pielgrzyma.

Klasztor w Izamal

piątek, 27 grudnia 2002

Edzna Mexico

Edzná - jedno z tych mniej znanych miast Majów w Meksyku. Edzná położona jest w centrum stanu Campeche, a jej budowle rozciągają się na powierzchni niemal siedemnastu kilometrów kwadratowych. Najwspanialszą budowlą Edzny jest Piramida Pięciu Pięter, stanowiąca połączenie pałacu i świątyni. Cztery dolne poziomy zajmują pomieszczenia mieszkalne ze sklepieniami łukowymi, a na szczycie piramidy, mającej 31 metrów wysokości umieszczono świątynię z grzebieniem attykowym. Prowadzące do świątyni schody są pokryte inskrypcjami glificznymi, wspominającymi miejscowych władców.


środa, 25 grudnia 2002

Villahermosa - Parque Museo La Venta

W Villahermosa znajduje się Parque-Museo La Venta, czyli skansen. Znajdują się tutaj piękne przykłady kultury Olmeków, w tym słynne gigantyczne kamienne głowy. Większość artefaktów została przeniesiona tutaj z miejscowości  La Venta.

Kamienna głowa - kultura Olmeków

poniedziałek, 23 grudnia 2002

Uxmal Mexico

Uxmal (nazwę tę wymawia się Uszmal) co w języku Majów znaczy „Zbudowane po raz trzeci” (chociaż archeolodzy znaleźli ślady pięciu kolejnych osad w tym miejscu) jest kolejnym terenem wykopaliskowym dawnej kultury Majów w Meksyku. Miasto, a ściślej zachowane ruiny najważniejszych budowli, powstało między wiekiem VI i X n.e. na ubogim w wodę terenie. Z jego przeszłości wiadomo, że założyli je i mieszkali w nim – w szczytowym okresie do 25 tys. ludzi – Majowie, a od X wieku plemiona Tolteków. Z odczytanych w hieroglifach tekstów wynika, że jednym z ważnych władców w IX w. był Chaak (lub Chan Chak) K’ak’nal Ajaw. Za jego panowania powstały najważniejsze z zachowanych budowli. Dlaczego miasto zostało porzucone, dokładnie nie wiadomo. Mieszkańcy przenieśli się prawdopodobnie do rozwijającego niedaleko miasta Chitchen Itza, gdzie były lepsze warunki bytowe, zwłaszcza woda. W Uxmal głównym jej „źródłem” były bowiem dosyć rzadkie opady. Zbierano ją i przechowywano w kamiennych cysternach. Archeolodzy odkryli bardzo skomplikowany system jej przesyłania.
 
Piramida Czarownika

niedziela, 22 grudnia 2002

Palenque Mexico

Owiane  nieco  tajemnicą i  nazywane  zaginionym  miastem Majów  Palenque  zachowało się w bardzo dobrym stanie  do naszych czasów. Na początku X w. nastąpił gwałtowny upadek miasta. Opuszczone z przyczyn do dziś nie wyjaśnionych - szybko porosło lasem. Podczas prac wykopaliskowych odkryto ruiny pełne rzeźb i gipsowych dekoracji. Otaczająca ruiny miasta roślinność zwrotnikowa dodaje wspaniałą oprawę dla tego miejsca.

Pałac Gubernatora

piątek, 20 grudnia 2002

Chichen Itza - Mexico

ChichenItza to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyk’u w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej – z kulturą Tolteków.

Pirámide de Kukulcán, inaczej El Castillo to symbol Jukatanu, jeśli nie całego Meksyku (chociaż są większe piramidy w Meksyku). El Castillo, czyli zamek to piramida zbudowana z bloków kamiennych, poświęcona bogu Kukulcanowi. Mimo, że wydaje się bardzo prosta w budowie, pełna jest astronomicznej symboliki i liczb, które nie są dziełem przypadku

El Castillo – zamek. Tak nazywana jest tu najwyższa, 24-metrowej wysokości, piramida ze świątynią boga Majów – Kukulcána – na szczycie. Schody z czterech stron świata prowadzą na górną, dziesiątą platformę, na której stoi świątynia. Z każdej strony mają one po 91 stopni, co w sumie daje ich 364. Zaś ostatni, 365-ty, aby w sumie było ich tyle ile dni jest w roku, stanowi próg świątyni.

środa, 18 grudnia 2002

Puerto Morelos - Mexico

Pierwszy nocleg w Meksku wypad nam niedaleko Cancun w Puerto Morelos. Niewielka miejscowość nad morzem. Bardzo nam się spodobało to miejsce. Spaliśmy tam jeszcze raz w drodze powrotnej.


sobota, 30 listopada 2002

Granada Alhambra

Położona w Grenadzie w samym sercu Andaluzji, Alhambra to bodajże najświetniejsza pozostałość po muzułmańskich rządach w południowej Europy. Arabscy poeci opisywali Alhambrę, jako perłę umieszczoną w szmaragdzie - nawiązując w ten sposób do kolorystyki, konstrukcji i otaczającą ją lasów.
  
Alhambra i góry Sierra Nevada

wtorek, 26 listopada 2002

Córdoba Spain

W Cordoba w Mezquita-Catedral widzieliśmy jedno z piękniejszych wnętrz. To jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Budowa świątyni ruszyła w 785 r. i trwała do X w. Po zdobyciu Kordoby przez chrześcijan w XVI w. zbudowano tu katedrę.

Wewnątrz Mezquita-Catedral De Córdoba

niedziela, 24 listopada 2002

Segowia Spain

Akwedukt w Segowii - jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów panowania Imperium Rzymskiego na terenach Półwyspu Iberyjskiego. Budowla zachwyca swoimi rozmiarami i malowniczym położeniem. Acueducto de Segovia, razem ze starówką miasta Segowia, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzymski akwedukt jest symbolem i znakiem rozpoznawczym Segowii To tutaj ''włoskość'' przeplata się z ''hiszpanskoscią'' i tworzą jedność.

Akwedukt w Segowii

czwartek, 4 lipca 2002

Pigeon Island National Park - St Lucia

Across from Rodney Bay, Pigeon Island National Park, is one of St. Lucia's most important historic attractions. Strategic lookouts on the island allowed the British to monitor the movements of French troops in Martinique during their struggle for control of St. Lucia. Today a causeway connects the island to the mainland and visitors can hike up to the lookout point and enjoy panoramic views of St. Lucia's northwest coast. Also on the island are the ruins of the military buildings used during battles between the French and English.



wtorek, 2 lipca 2002

Piton - Saint Lucia

Wejście na Gros Piton było dość intensywe. Po drodze najlepsze owoce mango jakie można sobie wyobrazić - prosto z drzewa.

Widok na Petit Piton

wtorek, 28 maja 2002

Sedona Arizona

Sedona to miasto z klimatem. Sedona położona jest w pięknej, szerokiej dolinie i otoczona wspaniałymi czerwono-brunatnymi Red Rocks. Sedona to współczesne centrum ruchu New Age. Byliśmy tam bardzo krótko i wróciliśmy dopiero po wielu latach.

Widok na Sedonę z Kaplicy Świętego Krzyża

poniedziałek, 27 maja 2002

Buckskin Gulch - Utah

Kanion Buckskin Gulch jest jednym z najdłuższych kanionów szczelinowych (24 km). Przejście całego kanionu może zająć kilka dni. Krótsza wersja którą wybraliśmy to wycieczka jednodniowa.
Wędrówkę rozpoczęliśmy  na przełęczy Wire ( Wire Pass trailhead ), a drugi samochód został przy wylocie kanionu ( Buckskin Gulch trailhead ).  Z przełęczy Wires schodzi się bocznym kanionem do Buckskin Gulch. W sumie udało nam się wejść dość głęboko do kanionu Buckskin Gulch

Buckskin Gulch 

niedziela, 26 maja 2002

Glen Canyon NRA - Lees Ferry

Pierwsza wizyta w Glen Canyon National Recreation Area w okolicy Lee's Ferry. Lee's Ferry to miejsce gdzie startują spływy rzeką Colorado.

Balanced Rock near Lee's Ferry

Wupatki National Monument - Arizona

Wupatki to kompleks kilku indiańskich wiosek zamieszkałych około 800 lat temu przez Indian Pueblo. Ich potomkowie to mieszkający w okolicy Indianie Hopi, Navajo i Zuni. W te rejony rdzenni mieszkańcy przenieśli się po wybuchu pobliskiego wulkanu w najprawdopodobniej 1064 roku. Krater, który powstał po wybuchu to Sunset Crater, jest on obecnie pomnikiem przyrody. 

Ruiny indiańskiej osady wybudowanej w XI wieku

Sunset Crater Volcano National Monument - Arizona

Sunset Crater Volcano National Monument

sobota, 25 maja 2002

Kendric Mountain Wilderness - Arizona

Nasz pierwszy wyjazd do Arizony był trochę niefortunny, gdyż w okolicy Sedony wybuchł duży pożar i musieliśmy zrobić coś zastępczego. Wybór padł na Kendric Mountain, które musiało się spalić w niedalekiej przeszłości. Na pewno nowy pożar lasu nam tu nie zagrażał.

Spalony las w Kendric Mountain Wilderness

piątek, 24 maja 2002

Grand Canyon South Rim - Bright Angel Trail

Pierwszy i najbardziej ambitny wyjazd do Grand Canyon. Szlakiem Bright Angel zeszliśmy aż to punktu zwanego Plateau Point, skąd widać już było rzekę Colorado. Zejście było w miarę proste, ale powrót... wracaliśmy po ciemku. Zatrzymaliśmy się w Ten-X Campground na terenie Kaibab National Forest.

Widok na rzekę Colorado z Plateau Point

poniedziałek, 1 kwietnia 2002

Ouarzazate Morocco

Ouarzazate Kasbah Taourirt jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najpiękniejszych miejsc w południowej części Maroka. Został zbudowany przez Ahmeda Amghara, a dzisiaj uważany jest za część dziedzictwa narodowego.Wewnątrz Kasbah istnieje wiele tajemniczych schodów, które prowadzą do komór o unikalnym kształcie, ozdobionych motywami kwiatowymi. Mieszkania wyróżniają się dobrze zachowanymi sztukateriami i sufitami z drewna cedrowego. Pałac ma około 300 pokoi, sale recepcyjne, harem, kuchnię oraz wiele przejść i drzwi.

czwartek, 28 marca 2002

Fez Maroko

Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju.

Garbarnia skór w medinie w Fezie

środa, 27 marca 2002

Meknes Morroco

Meknes może pochwalić się długą i bogatą historią. Jest jednym z czterech miast cesarskich Maroka.
Rozwój miasta nastąpił w czasach dynastii Almohadów i Merynidów (XII-XV w.), którzy wznieśli medynę oraz imponujące mury obronne, będące obecnie najstarszymi w całym Maroku. Do gwałtownych zmian w Meknes doszło po 1672 r., kiedy to Mulaj Ismail ustanowił je stolicą kraju, którą pozostało do 1727 r. Najbardziej bezlitosny władca w historii Maroka nie szczędził ani ludzi, ani pieniędzy, by rozbudować i upiększyć swoje miasto. Legenda głosi, że jeśli Ismail nie był zadowolony z efektów pracy robotników, to brutalnie ich zabijał, a ich krew kazał mieszać z cementem służącym do dalszej budowy. Co więcej, część materiału użytego do budowy pochodziła z rabieży dokonanych w Volubilis i Marrakeszu.

Brama  Bab el-Khamis

wtorek, 26 marca 2002

Volubilis Morocco

Było najdalej wysuniętym rzymskim miastem cesarstwa rzymskiego. Volubilis pierwsi odkryli francuscy archeologowie. Jak udowodniły badania, miasto powstało w III w. przed naszą erą. Wybudowali je Kartagińczycy, kupcy którzy działali w tym rejonie. Około 40 roku naszej ery Volubilis przeszło w ręce Rzymian. Już w II wieku przed naszą erą miasto zostaje otoczone murem. W latach 25-23 p.n.e. król Juba II, Numidyjczyk umacnia mur miasta. W 169 r., za panowania Rzymian mury mają już długość aż 2,5 km. Dziś widać jedynie pozostałości murów obronnych. Świadczą one jednak o kunszcie i wielkości ówczesnych budowniczych.

Volubilis to najstarszy rzymski zabytek w Maroku i niezwykle urokliwe miejsce, szczególnie po zachodzie słońca.