wtorek, 26 marca 2002

Volubilis Morocco

Było najdalej wysuniętym rzymskim miastem cesarstwa rzymskiego. Volubilis pierwsi odkryli francuscy archeologowie. Jak udowodniły badania, miasto powstało w III w. przed naszą erą. Wybudowali je Kartagińczycy, kupcy którzy działali w tym rejonie. Około 40 roku naszej ery Volubilis przeszło w ręce Rzymian. Już w II wieku przed naszą erą miasto zostaje otoczone murem. W latach 25-23 p.n.e. król Juba II, Numidyjczyk umacnia mur miasta. W 169 r., za panowania Rzymian mury mają już długość aż 2,5 km. Dziś widać jedynie pozostałości murów obronnych. Świadczą one jednak o kunszcie i wielkości ówczesnych budowniczych.

Volubilis to najstarszy rzymski zabytek w Maroku i niezwykle urokliwe miejsce, szczególnie po zachodzie słońca. 
Jedną z ciekawszych budowli jest łuk triumfalny zbudowany dla upamiętnienia cesarza Karakalli i jego matki, Julii Domny. Łuk został zrekonstruowany w latach 30. XX w., W latach jego świetności, na szczycie stał rydwan z brązu zaprzęgnięty w sześć koni. Tam właśnie, stojąc koło łuku zachód słońca w Volubilis jest szczególnie piękny.
Bazylika była miejscem kultu bogów. Została poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Dookoła stały ich podobizny wyrzeźbione w kamieniu. Dziś stoją kolumny oraz cześć ściany. Widok robi wrażenie. Wiec jak wspaniale musiała wyglądać cała budowla. Podobnie rewelacyjnie wygląda Kapitol oraz łaźnie. Wszystkie te obiekty zostały wybudowane w II i III w.n.e.






Brak komentarzy :

Prześlij komentarz