piątek, 20 grudnia 2002

Chichen Itza - Mexico

ChichenItza to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyk’u w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej – z kulturą Tolteków.

Pirámide de Kukulcán, inaczej El Castillo to symbol Jukatanu, jeśli nie całego Meksyku (chociaż są większe piramidy w Meksyku). El Castillo, czyli zamek to piramida zbudowana z bloków kamiennych, poświęcona bogu Kukulcanowi. Mimo, że wydaje się bardzo prosta w budowie, pełna jest astronomicznej symboliki i liczb, które nie są dziełem przypadku

El Castillo – zamek. Tak nazywana jest tu najwyższa, 24-metrowej wysokości, piramida ze świątynią boga Majów – Kukulcána – na szczycie. Schody z czterech stron świata prowadzą na górną, dziesiątą platformę, na której stoi świątynia. Z każdej strony mają one po 91 stopni, co w sumie daje ich 364. Zaś ostatni, 365-ty, aby w sumie było ich tyle ile dni jest w roku, stanowi próg świątyni.
Głowa węża - detal z Świątyni Kukulkana 
Wewnątrz  piramidy Kukulkana znajduje się mniejsza, jeszcze bardziej stroma piramida. Na szczycie tej piramidy stoi mała świątynia, w której znajduje się Chamcool – kamienna półleżąca postać na brzuchu której składano ofiary. Aby dostać się do wewnętrznej piramidy trzeba wspiąć się w ciasnej, gorącej – na zewnątrz bywa i ponad 30ºC, to przecież Meksyk – i dusznej wewnętrznej przestrzeni wąskimi i bardzo stromymi schodami na górę. To wejście jest jednak bardzo klaustrofobiczne, a przy dużej ilości turystów wewnątrz może zabraknąć powietrza.
Na szczycie  piramidy Kukulkana. Wejście na szczyt wymagało trochę wysiłku, gdyż schody są strome, nachylone pod kątem 45º. 
Tlachtli czyli boisko do gry w ullamalitzli. To największa tego typu konstrukcja na Jukatanie. Trawiasty plac otoczony jest murami. W tych na dłuższym boku, na wysokości kilku metrów, umieszczono kamienne obręcze. Ullamalitzli było rytualną grą, która polegała na podbijaniu ciężkiej, gumowej piłki udem lub biodrem, tak aby przerzucić ją przez niewielką, zawieszoną dość wysoko obręcz. Nie są znane dokładne zasady tej dawnej gry, chociaż dzisiaj na Jukatanie nadal grywa się w jej nowoczesną odmianę. Obecnie to rozrywka, dawniej był to swego rodzaju rytuał, w którym stawką mogło być nawet życie graczy.
Jeden z kamiennych pierścieni służących do gry Ullamalitzli.  Pierścień znajduje się nawysokości  9 m.
Świątynia Wojowników (Templo de los Guerros)
Nazwa Świątyni Wojowników  pochodzi od wizerunków uzbrojonych Tolteków, umieszczonych na filarach. Na szczycie piramidy znajduje się Chac Mool i dwa Pierzaste Węże
Kolumnada w Świątyni Wojowników (Templo de los Guerros)
Kolumnada w Świątyni Wojowników
Kolejną fascynującą budowlą jest Obserwatorium. Wyróżnia je umieszczony na potężnej, kamiennej platformie okrągły budynek z kręconymi schodami w środku, od których pochodzi jego druga nazwa – Ślimak (Caracol). 
El Caracol ma nietypowy jak na architekturę Majów kształt – wieża zbudowana została na kształcie koła 


Dom Mniszek – Edificio de las Monjas. Nazwa ta również została nadana przez Hiszpanów, gdyż konstrukcja przypominała im monaster. Jednakże budynek był najprawdopodobniej świecki, używany przez administrację miasta
Obok Domu Mniszek znajduje się Kościół (La Iglesia), bogato zdobiona budowla.
 Cenota poświęcona bogowi deszczu Chacowi. Przybywali tu pielgrzymi z całego obszaru Ameryki Środkowej, czego dowodem są znalezione na dnie tej naturalnej studni ofiary z takich materiałów, jak jadeit czy miedź, które nie występują w okolicy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz