Wulkan Kīlauea wznosi się na wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 km², co stanowi 13,7% powierzchni wyspy. Halemaʻumaʻu po hawajsku oznacza dom paproci. Według legendy nazwa ta wzięła się od odrzuconego zalotnika Pele - Kamapuaʻa, który zbudował z paproci dom nad kraterem, by zapobiec ucieczce Pele i erupcjom wulkanu, co jednak nie przyniosło rezultatu. Wulkan Kilauea jest najaktywniejszym wulkanem na Hawajach, mimo to jest bezpieczny, gdyż nie wybucha gwałtownie, lecz stopniowo wylewa magmę.
Słup białego dymu to głównie para wodna, która powstaje w miejscu w którym lawa wlewa się do oceanu. |
Dary dla bogini hawajskich wulkanów Pele w kraterze Halemaumau wulkanu Kilauea |
Droga prowadząca wzdłuż wybrzeża zablokowana jest przez jęzor lawy. Tam też zostawiliśmy nasz samochód i po kilku minutowym spacerze ujrzeliśmy krwisto czerwoną rzekę roztopionej skały. Tylko ekstremalnie wysoka temperatura w jej okolicy przypominała nam gdzie znajduje się źródło tego strumienia.
Trochę kosmiczny krajobraz - płynąca lawa z Wulkanu Kilauea |
Wędrujemy w okolicy wulkanu Kīlauea (w tle) |
Hawajska gęś zwana lokalnie Ne-ne to endemiczny gatunek wysp Hawajskich. Zamieszkuje skąpo porośnięte trawą i krzewami stoki gór wulkanicznych do wysokości 2000 m n.p.m.
Pod koniec XVIII w. liczebność tego gatunku wynosiła ponad 25 tys. sztuk. Jednak masowe polowania i wprowadzenie przez człowieka na Hawaje zwierząt domowych m.in. psów i świń, które niszczyły gniazda gęsi, doprowadziły do prawie całkowitego wyniszczenia tych ptaków. W 1950 w naturze żyło zaledwie 25 sztuk tych gęsi. Jedyną drogą ich uratowania przed całkowitą zagładą była hodowla w zamkniętych ośrodkach. Dzięki intensywnej pracy hodowlanej wielu ośrodków w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Europie Zachodniej udało się zwiększyć liczebność tego gatunku do ponad 1000 sztuk, co umożliwiło ponowne wprowadzenie gęsi hawajskich do ich naturalnego siedliska.
Gęsi Ne-ne |
Przypisy:
Córki bogini Pele
Kīlauea
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz