wtorek, 8 lutego 1994

Haleakalā National Park - Maui

Haleakalā to olbrzymi wulkan tarczowy, położony we wschodniej części wyspy Maui archipelagu Hawajskiego. Według legendy, tutaj, na szczycie góry, półbóg Maui schwytał Słońce, obiecując wypuścić je tylko pod warunkiem, że będzie przesuwało się na niebie znacznie wolniej niż do tej pory. Haleakalā oznacza “dom słońca”.

Krater wulkanu Haleakalā
Park powstał w 1961 roku. Wcześniej od 1916 roku stanowił on część Parku Narodowego Wulkany Hawaiʻi wraz z wulkanami Mauna Loa i Kīlauea leżącymi na wyspie Hawaiʻi W 1980 roku oba parki zostały zakwalifikowane jako rezerwat biosfery Hawaii Islands. Droga wiodąca na szczyt wulkanu wznosi się od poziomu morza na wysokość ponad trzech tysięcy metrów na odcinku ok 61 km. Prowadzi ona przez kilka stref klimatycznych, od wilgotnych subtropikalnych lasów nadbrzeża, po alpejskie pustynie ukazując piękno i majestat Maui.

Na punkcie widokowym w okolicach szczytu wulkanu
W Haleakalā plan mieliśmy nawet ambitny, gdyż zeszliśmy do krateru. Noc spędziliśmy na kempingu w Paliku, a następnego dnia wróciliśmy.

Schodzimydo krateru Haleakalā
Silverswords (Argyroxiphium sandwicense macrocephalum ) czyli po polsku srebrnomiecznik lub srebrny miecz ( tak to chyba należałoby przetłumaczyć), to ciekawa roślina często spotykana na zejściu do krateru Haleakalā. Silverswords jest endemitem, czyli nigdzie indziej na ziemi nie występuje poza tym miejscem! Rośnie w wyższych partiach wulkanu na wysokości ok. 2100 m, żyjąc w warunkach całkowicie nieodpowiednich dla innych roślin – bez dostępu do wody, w upale w ciągu dnia i w niskich temperaturach nocą. Smukłe, zaostrzone liście tworzą dużą kulę pokrytą srebrzystymi włoskami, które odbijają promieniowanie słoneczne i osłaniają żywe części roślin. Po zakończeniu wzrostu, mogącego trwać nawet 20 lat, roślina wypuszcza z wnętrza kuli bezlistny pęd. Po bokach pędu wyrastają setki małych kwiatostanów podobnych do kwiatostanów słonecznika. Każdy składa się z żółtego krążka otoczonego purpurowymi kwiatami języczkowymi. Po przekwitnieniu roślina obumiera i wpada do wnętrza wulkanu. Pozostają po niej jedynie nasiona, dające początek następnym pokoleniom.

Silverswords na zejściu do krateru

Na zejściu do krateru




Mapka Parku Haleakalā z zaznaczonym szlakiem do Paliku


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz