Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, czyli Muzeum Historii Sztuki, to jedna z największych instytucji muzealnych na świecie. W swoich zbiorach posiada nie tylko obrazy, ale także antyczne zabytki i kolekcję monet. Muzeum znajduje się w centrum austriackiej stolicy, przy reprezentatywnej ulicy Ring. Naprzeciwko (w bliźniaczym budynku) swoją siedzibę ma Muzeum Historii Naturalnej. W Kunsthistorisches Museum można podziwiać prace wielu słynnych malarzy m. in. Bruegla, Vermeera, Rubensa oraz Boscha, ale naszym celem była przede wszystkim
Saal X, gdzie znajdują się obrazy Bruegla.
Początek tej utalentowanej rodzinie niderlandzkich artystów dał Pieter Bruegel Starszy (1525 - 1569), który zwany był "Chłopskim" ponieważ tematyka większości jego obrazów dotyczyła tej grupy społecznej. Peter od 1559 zaczął pomijać literę „h” w swym nazwisku, podpisując obrazy jako Bruegel.
Rodzinne tradycje kontynuowali jego dwaj synowie Pieter Brueghel Młodszy (1564 - 1637) i Jan Brueghel Starszy (1568 - 1628) zwany Aksamitnym.
Kolejnym pokoleniem malarzy byli synowie Jan Brueghela Starszego artyści epoki baroku: Ambrosius Brueghel (1617 - 1675) i Jan Brueghel Młodszy (1601 - 1678), a także mąż córki Anny, David Teniers Młodszy (1610 - 1690).
Ostatnim pokoleniem, które osiągnęło sukcesy w malarstwie, byli synowie Jana Brueghela Młodszego: Jan Pieter Brueghel (1628 - 1664~1684) Abraham Brueghel (1631 - 1690) oraz Jan Baptist Brueghel (1647 - 1719).
Dzień Świętych Młodzianków, obchodzony 28 grudnia, upamiętnia ofiary masakry niewiniątek opisanej w Ewangelii według św. Mateusza. Król Herod, w obawie przed narodzinami Mesjasza, rozkazał wymordowanie wszystkich chłopców w Betlejem poniżej drugiego roku życia. To tragiczne wydarzenie stało się inspiracją dla wielu dzieł sztuki, w tym słynnego obrazu Pietera Bruegla Starszego – „Rzeź Niewiniątek”. Bruegel przedstawił masakrę w realiach współczesnych mu Niderlandów pod hiszpańskim panowaniem. Żołnierze na obrazie noszą stroje hiszpańskich wojsk i niemieckich najemników, a scena rozgrywa się w surowej zimowej scenerii, która mogła odzwierciedlać wyjątkowo trudne warunki zimy 1564–1565.
Wkrótce po powstaniu dzieło zostało przemalowane, aby złagodzić jego brutalny przekaz. Sceny mordowania niemowląt zamieniono na przedstawienia pakunków, zwierząt i jedzenia, sugerując raczej rabunek niż masakrę. Przykładowo, żołnierze zamiast zabijać dzieci, teraz rzekomo duszą gęsi, porywają prosiaki czy pakują chleb i sery. Jedyną sceną, która zachowała pierwotny sens, jest moment, w którym żołnierz wyrywa niemowlę z rąk matki – subtelne przypomnienie o rzeczywistym charakterze wydarzeń.
Obraz trafił na dwór cesarza Rudolfa II w Pradze, gdzie prawdopodobnie dokonano tych przemalowań, aby dostosować dzieło do wrażliwości dworu i uniknąć kontrowersji. Obecnie „Rzeź Niewiniątek” znajduje się w zbiorach Royal Collection w Wielkiej Brytanii. Podczas renowacji w 1988 roku konserwatorzy zdecydowali się pozostawić zmiany, podkreślając ich historyczne znaczenie.
„Rzeź niewiniątek” w Kunsthistorisches Museum przez lata uznawana była za oryginał Pietera Bruegela Starszego, lecz dziś wiadomo, że jest to kopia, najpewniej namalowana przez jego syna. Obraz stał się inspiracją dla utworu Jacka Kaczmarskiego „Rzeź niewiniątek” z cyklu Raj
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjSob6xkIkYv3sXAexYp6u-pdQR7bnl_JKpI8pSfZEgE7xbYBpTLr6r5tY8sais2m2ftBuIZ2RzD61x7HZnJ-UYxF3g1T0a-bEPhRmiJkLuDgFiawauHrNKKRreg9lN5Q_0YVcqdbyIL7XhlHyqxHHqu7az34CXZGFcbOHmg054NW24oYZtCW07p9pbDlXK/w640-h462/DSC_9140.JPG) |
|
Przypisy:
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Kolejna perła w koronie austriackiej stolicy
https://niezlasztuka.net/miejsce/kunsthistorisches-museum-wieden/
Pieter Bruegel starszy „Walka karnawału z postem”
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz