niedziela, 28 kwietnia 2024

Fort Sumter

12 kwietnia 1861 roku konfederaci ostrzelali Fort Sumter w Karolinie Południowej, co dało początek wojnie secesyjnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wojna trwała 4 lata i pochłonęła ponad 600 tys. ofiar. Bitwa została rozegrana po odłączeniu się Karoliny Południowej od Unii, podczas gdy Północ uważała fort za część rządu USA.

Ruiny fortu Sumter
Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych trwała do 9 kwietnia 1865 roku. Wywołana wystąpieniem 11 stanów południowych z Unii i ukonstytuowaniem się ich w odrębne państwo - Skonfederowane Stany Ameryki. Wojna zakończyła się utrzymaniem jedności państwa.

Budowa Fortu Sumter wciąż trwała, gdy Karolina Południowa odłączyła się od Unii 20 grudnia 1860 roku. Pomimo pozycji Charleston jako głównego portu, w tamtym czasie tylko dwie kompanie wojsk federalnych strzegły portu. Dowodzone przez majora Roberta Andersona (1805-1871) kompanie te stacjonowały w Fort Moultrie, zrujnowanej fortyfikacji zwróconej w stronę wybrzeża. Uznając, że Fort Moultrie był podatny na atak lądowy, Anderson zdecydował się porzucić go na rzecz łatwiejszego do obrony Fort Sumter 26 grudnia 1860 roku. Siły milicji Południowej Karoliny zajęłyby inne forty miasta wkrótce potem, pozostawiając Fort Sumter jako jedyną placówkę federalną. w Charleston.

Dnia 10 kwietnia 1861 generał Pierre G.T. Beauregard dowodzący siłami Skonfederowanych Stanów Ameryki, stacjonującymi pod Charleston, zażądał poddania się garnizonu Unii z Fort Sumter. Major Robert Anderson, dowódca załogi, odrzucił to żądanie.

W obliczu odmowy 12 kwietnia 1861 Konfederaci rozpoczęli ostrzał artyleryjski fortu, z którym obrońcy nie byli w stanie sobie poradzić. Major Anderson 13 kwietnia o 14:30 zdecydował o kapitulacji bronionej placówki wojskowej. Unioniści opuścili ją następnego dnia. Żadna ze stron nie odnotowała strat w czasie walk. Śmierć poniosło dwóch żołnierzy Unii, a dwóch zostało rannych podczas ewakuacji 14 kwietnia w wyniku eksplozji jednego z dział. 

Fort Sumter razem z Fort Moultrie funkcjonuje obecnie  jako National Historical Park
Przypłynęliśmy pierwszym rejsem do Fort Sumter i mieliśmy okazję brać udział w ceremonii podniesienia ogromnej flagi państwowej





Fort Sumter leżał na sztucznie zbudowanej wysepce u wejścia do zatoki Charleston, strzegąc tamtejszego portu – handlowego hubu Karoliny Południowej. Była to bardzo mocna jak na tamte czasy fortyfikacja docelowo zdolna pomieścić prawie 150 dział i ok. 650 żołnierzy.Pod koniec 1860 r. federalni wojskowi stacjonowali w innym, pobliskim forcie, ponieważ w Sumter robotnicy prowadzili prace wykończeniowe.
Makieta fortu Sumter







Mapka pokazująca położenie Fort Sumter w zatoce Charleston
Do fortu Sumter popłynęliśmy promem z Liberty Square w Charleston
Płyniemy do fortu Sumter. W oddali widok na najdłuższy kablowy most w Ameryce (Arthur Ravenel Jr. Bridge)
Przypisy:

Początek wojny secesyjnej. Tak Lincoln rozegrał Południe

Pierwsza bitwa secesyjna

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz