Stacja kolejowa Sao Bento w Porto to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w całej Portugalii. Wszystko głównie za sprawą wspaniałych paneli wykonanych z płytek azulejos zdobiących wnętrze budynku stacji. Jest ich ponad 20 000, a przedstawiają one różne sceny związane z historią i życiem w Portugalii. Nie przypadkowo stacja Sao Bento tak często pojawia się w zestawieniach najciekawszych zabytków w Porto.
|
Na stacji kolejowej São Bento |
Tradycyjne portugalskie płytki azulejos są jednym z symboli Portugalii. Miastem, które można nazwać „stolicą azulejos”, jest właśnie Porto. W Porto podziwiać można wiele przepięknych przykładów wykorzystania ceramicznych płytek jako zdobienia ścian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz zabytkowych gmachów czy kamienic. Do najpopularniejszych obiektów należy m. in. dworzec kolejowy Sao Bento.
Wchodząc do budynku dworca po lewej stronie zobaczyć można dwa duże panele. Przedstawiają one bitwę pod Valdevez (Torneio de Arcos de Valdevez), która miała miejsce w 1140 roku między królem Leonu Alfonso VII, a królem Portugalii Alfonso I Zdobywcą.
Drugi panel po tej stronie przedstawia Egasa Moniza z rodziną przed królem Kastylii Alfonso VII.
Po drugiej stronie dworca dwa duże panele przedstawiają zdobycie Ceuty w 1415 roku oraz wkroczenie króla Portugalii Jana I do Porto w 1387 roku.
Mniejsze kolorowe panele powyżej przedstawiają historię transportu w Portugalii. Panele na wprost wejścia przedstawiają sceny rodzajowe związane z życiem mieszkańców północnej Portugalii. Zobaczyć tutaj można również m.in. procesję Nossa Senhora dos Remédios, winobranie lub transport wina rzeką Douro.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz