niedziela, 2 lipca 2017

Bogota

Położona na wysokości 2574 m n.p.m to trzecia pod względem wysokości stolica Ameryki Południowej. Plaza de Bolivar ( Plac Simona Bolivara ) – stanowi serce starówki w Bogocie. Wielki, wyłożony kamiennymi płytami prostokąt placu jest miejscem spotkań mieszkańców i obowiązkowym punktem dla turystów. Tu znajduje się też największy kościół w mieście i główna świątynia w Kolumbii - La Catedral Primadade Colombia.

Stolica Kolumbii to największe miasto w Andach. Liczy ok. 8 000 000 (nieoficjalnie 12 000 000) mieszkańców. Założona została 6 sierpnia 1538 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Gonzalo Jiménez de Quesada. Dziwnym może wydawać się fakt wyboru na stolicę lokalizacji w wysokich górach, w głębi kraju i w miejscu tak trudno dostępnym w owych czasach (dotarcie do Bogoty wiązało się z długą żeglugą po rzece Magdalenie oraz kilkunastodniowym przemarszem przez wysokie góry). Hiszpanów przekonał jednak chłodny klimat andyjskiej wyżyny, zupełnie inny od gorącego i wilgotnego klimatu portowej Cartageny. Brak chorób tropikalnych, mniejsza wilgotność powietrza i możliwość uprawy znanych warzyw i owoców. W 1717 roku Bogota stała się stolicą wicekrólestwa Nowej Granady, zrzeszającej tereny dzisiejszej Kolumbii, Ekwadoru, Panamy i Wenezueli oraz centrum hiszpańskiej władzy w Ameryce Południowej. W 1819 roku, po uzyskaniu niepodległości, Bogota została stolicą Wielkiej Kolumbii, na której czele stanął Simón Boliwar.

Kolumbia przeszła w ciągu ostatnich lat naprawdę sporą transformację. Jeszcze nie tak dawno Kolumbia kojarzyła się z FARC, guerrillą, porwaniami dla okupu, narkotykami. Dziś ten kraj prezentuje już inne oblicze i zmienia się na coraz lepsze.

Plac Simona Bolivara z katedrą. Z lewej w tle to wysoki na 3152 metrów szczyt Monserrate, który  jest ważnym symbolem Bogoty
Główna świątynia w Kolumbii - La Catedral Primadade Colombia. Neoklasycystyczna katedra pochodzi z roku 1823.

Pałac prezydencki

Dziesięć minut spacerem od głównego placu znajduje się kolonialna dzielnica Candelaria,

La Calendaria pełna jest starych budynków z czasów kolonialnych



Okolice pałacu  prezydenckiego
W dzielnicy Candelaria naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego znajduje się zbudowany na początku XVI w. kościół św. Klary. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Bogocie, a obecnie funkcjonuje jako muzuem. Obiekt jest wypełniony bogatą kolekcją sztuki religijnej ( więcej ).



 Iglesia de la Candelaria
Muzeum Botero
Myzeum Botero
Najbardziej spektakularnym eksponatem muzeum złota w Bogocie jest złota tratwa. Legendarny wódz Guatavita raz do roku wypływał na wody jeziora i składał ofiary, aby zapewnić ludności powodzenie w kolejnym roku. Guatavita oklejony sproszkowanym złotem oddawał hołd bogom, wrzucając do jeziora złote ozdoby, a następnie sam zanurzał się w wodzie, przekazując bóstwom także złoty pył. Jedna z legend mówi, że stąd wzięła się nazwa El Dorado, czyli Złocony Król ( więcej ).
Plakat nad drzwiami wejściowymi do jednej z bibliotek przypomniał nam o kolumbijskim pisarzu Gabrielu Garci Marquez. W sumie jeden z największych pisarzy XX wieku. Autor takich książek jak "Sto lat samotności" (1967), "Jesień patriarchy" (1975) czy "Miłość w czasach zarazy" (1985). Pisarz zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku w wieku 87 lat.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz