niedziela, 23 lipca 2017

Rocky Mountain NP - Chasm Lake

Szlak do jeziora Chasm to jeden z najładniejszych szlaków jednodniowych w Parku Narodowym Gór Skalistych, a to głównie dzięki dramatycznej końcówce. Jezioro leży u podnóża najwyższego szczytu w parku - Longs Peak (4346 m).

Chasm Lake u stóp Longs Peak (4346 m )

piątek, 21 lipca 2017

Park Narodowy Gór Skalistych

W piątek rano zjawiliśmy się w Parku Narodowym Gór Skalistych na kempingu Longs Peak. Położony na wysokości nieomal 2900 metrów kemping jest idealnym punktem wypadowym na najwyższy szczyt w Parku Longs Peak (4346 m ) i do jeziora Chasm. Kemping jest stosunkowo mały i posiada tylko 26 miejsc, ale nie jest objęty rezerwacją. Mimo tego że był to piątek, to na szczęście były wolne miejsca. W zasadzie każdego dnia rano zwalniały się jakieś miejsca. Zatrzymaliśmy się tam na trzy noce. Znajdujący się obok kempingu parking, z którego startuje szlak na szczyt Longs Peak i do jeziora Chasm przeżywał codziennie oblężenie turystów. Zaparkowane samochody stały nawet na setki metrów wzdłuż drogi dojazdowej.

Panorama głównego grzbietu Gór Skalistych z widokiem na Longs Peak ( ten ostatni z lewej ) 

niedziela, 2 lipca 2017

Muzeum Złota w Bogocie

Muzeum Złota ( Museo del Oro ) w centrum Bogoty ma największe i najbogatsze na świecie zbiory sztuki złotniczej kultur prekolumbijskich  - ponad 30 tys. przedmiotów ze złota, ceramiki, drewna. Pełna nazwa muzeum brzmi “Museo del Oro del Banco de la República”, a to dlatego, że założycielem oraz sponsorem jest Bank Republiki. Muzeum w 1939 r., kiedy bank nabył jedną z pierwszych pereł swojej kolekcji - Poporo Quimbaya, naczynie przeznaczone na liście koki żute podczas ceremonii religijnych (ok. 300 r.). Odnowiony w 2008 r. gmach zajmuje siedem pięter. Na trzech podziemnych poziomach znajdują się wystawy czasowe oraz sklep, na pierwszym - wejście i restauracja.


Kościół św. Klary w Bogocie

W dzielnicy Candelaria naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego znajduje się zbudowany na początku XVI w. kościół św. Klary. Jest to z jeden z najstarszych kościołów w Bogocie, a obecnie funkcjonuje jako muzuem (Museo Iglesia Santa Clara). Obiekt jest wypełniony bogatą kolekcją sztuki religijnej.


Bogota

Położona na wysokości 2574 m n.p.m to trzecia pod względem wysokości stolica Ameryki Południowej. Plaza de Bolivar ( Plac Simona Bolivara ) – stanowi serce starówki w Bogocie. Wielki, wyłożony kamiennymi płytami prostokąt placu jest miejscem spotkań mieszkańców i obowiązkowym punktem dla turystów. Tu znajduje się też największy kościół w mieście i główna świątynia w Kolumbii - La Catedral Primadade Colombia.

Stolica Kolumbii to największe miasto w Andach. Liczy ok. 8 000 000 (nieoficjalnie 12 000 000) mieszkańców. Założona została 6 sierpnia 1538 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Gonzalo Jiménez de Quesada. Dziwnym może wydawać się fakt wyboru na stolicę lokalizacji w wysokich górach, w głębi kraju i w miejscu tak trudno dostępnym w owych czasach (dotarcie do Bogoty wiązało się z długą żeglugą po rzece Magdalenie oraz kilkunastodniowym przemarszem przez wysokie góry). Hiszpanów przekonał jednak chłodny klimat andyjskiej wyżyny, zupełnie inny od gorącego i wilgotnego klimatu portowej Cartageny. Brak chorób tropikalnych, mniejsza wilgotność powietrza i możliwość uprawy znanych warzyw i owoców. W 1717 roku Bogota stała się stolicą wicekrólestwa Nowej Granady, zrzeszającej tereny dzisiejszej Kolumbii, Ekwadoru, Panamy i Wenezueli oraz centrum hiszpańskiej władzy w Ameryce Południowej. W 1819 roku, po uzyskaniu niepodległości, Bogota została stolicą Wielkiej Kolumbii, na której czele stanął Simón Boliwar.

Kolumbia przeszła w ciągu ostatnich lat naprawdę sporą transformację. Jeszcze nie tak dawno Kolumbia kojarzyła się z FARC, guerrillą, porwaniami dla okupu, narkotykami. Dziś ten kraj prezentuje już inne oblicze i zmienia się na coraz lepsze.

Plac Simona Bolivara z katedrą. Z lewej w tle to wysoki na 3152 metrów szczyt Monserrate, który  jest ważnym symbolem Bogoty

Bogota - Cerro de Monserrate

Tej góry trudno nie zauważyć spacerując po ulicach stolicy Kolumbii Bogocie. Wysoki na 3152 metrów szczyt Monserrate jest ważnym symbolem tego miasta. W 1640 były gubernator Kolumbii Juan de Borja wydał nakaz budowy kościoła na szczycie góry na cześć Czarnej Dziewicy (Virgin Morena ), której sanktuarium znajduje się na szczycie góry Monserrat w pobliżu Barcelony w Katalonii.

Cerro de Monserrate

sobota, 1 lipca 2017

Barichara Colombia

Barichara to małe kolonialne miasteczko, według niektórych przewodników nawet najładniejsze miasto w Kolumbii. Pomimo napiętego planu podróży udało nam się tam dotrzeć. Barichara bardzo się nam podobała. Godzinami włóczyliśmy się po tym miasteczku odkrywając urokliwe zakątki.
Barichara została założona w 1741 roku. W mieście można niejako cofnąć się w czasie, dlatego Barichara jest często planem dla wielu filmów.

Widok na katedrę