piątek, 31 lipca 2015

Jasper - Athabasca Glaciar

Columbia Icefield to największy lodowiec w kanadyjskich Górach Skalistych (200 km²). Athabasca to jeden z jego sześciu jęzorów lodowcowych, czyli miejsce gdzie ogromne masy lodu "wylewają" się w dół stoku. Lodowiec Athabasca jest bardzo łatwo osiągalny. Wystarczy wykupić bilety na specjalny autobus (Ice Explorer), który dowiózł nas głęboko w pole lodowcowe. Athabasca to jeden z sześciu jęzorów lodowcowychw Columbia Icefield.

Athabasca Glaciar

czwartek, 30 lipca 2015

Banff National Park - Canada

Miasto Banff to stolica kanadyjskich Gór Skalistych. Jest to idealna bazą wypadowa w okoliczne tereny górskie. Banff znany jest także z festiwalu filmów górskich, który corocznie jesienią odbywa się w tym mieście. Banff zwane jest także kanadyjskim Zakopanem. Miasteczko Banff jest także siedzibą parku narodowego o tej samej nazwie.

Główna ulica w Banff 

Banff - Moraine Lake

Jeden z piękniejszych widoków w kanadyjskich Górach Skalistych to widok na jezioro Moraine w Parku Narodowym Banff.

Moraine Lake i Valley of the Ten Peaks ( symulacja )

Banff - Lake Louise

Jedną z większych atrakcji parku Banff jest Lake Louise, którego woda ma uderzający turkusowy kolor.

 Widok na jezioro Louise sprzed hotelu Fairmont Chateau.

Banff - Sulphur Mountain

Osiem minut - tyle zabiera wjazd gondolą na 2,281 metrowy szczyt Góry Siarkowej (Sulphur Mountain), skąd roztacza się widok na sześć pasm górskich i miasto Banff zwane kanadyjskim Zakopanem.

Widok na Banff z Sulphur Mountain

środa, 29 lipca 2015

Banff - Sunshine Meadows / Healy Pass

Sunshine Meadows (Słoneczne Łąki) to naturalny ogród kwiatowy położony na wysokości ok. 2300 m pośród szczytów Kanadyjskich Gór Skalistych. Tereny Sunshine Meadows leżą po dwóch stronach głównego grzbietu Gór Skalistych (Continental Divide), który także jest tu granicą pomiędzy prowincjami Alberta i British Columbia oraz dwoma parkami: Parkiem Narodowym Banff ( Alberta) i Mount Assiniboine (BC). Dostęp to Sunshine Meadows jest stosunkowo łatwy dzięki pobliskiemu ośrodkowi narciarskiemu Sunshine Village. W ciągu lata funkcjonuje tam serwis autobusowy, który umożliwia szybki dojazd na wysokość 2200 m. Autobus startuje z dolnej stacji gondoli i w ciągu kilkunastu minut dojeżdża do wioski narciarskiej pokonując 5 km i 500 m różnicy wysokości. Sunshine Meadows oferuje sieć krótkich szlaków ( w sumie ok 12 km). Autobusem można też zjechać w powrotem na dół. My wybraliśmy się na dłuższą wycieczkę do Healy Pass i zeszliśmy z powrotem pieszo.

Rozejście szlaków na pierwszym kilometrze

sobota, 25 lipca 2015

Jezioro O'Hara i okolice - Yoho National Park BC Canada

Okolice jeziora O'Hara w Parku Narodowym Yoho w Kanadzie z pewnością należą do jednych z piękniejszych zakątków Gór Skalistych. Dużą atrakcją tego miejsca stanowi liczna sieć szlaków penetrująca okoliczne doliny.


Widok na jezioro O'Hara

piątek, 24 lipca 2015

Banff - Plain of Six Glaciers

Szlak do Plain of Six Glaciers startuje z okolicy jeziora Louise. My wybraliśmy dłuższą wersję i po drodze poszliśmy na szczyt Big Beehive zahaczając o jezioro Agnes.

To miejsce zawsze tętni życiem, chyba że jest to wieczorową porą i w dodatku pada deszcz. Widok na jezioro Louise sprzed hotelu Fairmont Chateau.

czwartek, 23 lipca 2015

Yoho National Park - Canada

Pierwsze dni na wyjeździe wywołują czasami ciekawe wspomnienia. Jesteśmy nad jeziorem Emerald w Parku Narodowym Yoho i nagle przypomniały nam się Tatry i Beskidy. Patrzymy uważnie na las, roślinność i wiemy już dlaczego. Miejscowy las pachnie jak polski górski las! W sumie podobny klimat północny.

Gdzieś tam wysoko w górach nad jeziorem Emerald znajduje się słynne stanowisko paleontologiczne Burgess Shale, gdzie można zobaczyć skamieniałe szczątki zwierząt morskich.

środa, 22 lipca 2015

Waterton Lakes National Park - Canada

Park Narodowy Waterton Lakes graniczy od południa z Parkiem Narodowym Glacier w Montanie. W 1932 oba parki otrzymały wspólną nazwę Waterton-Glacier International Peace Park - w ten sposób powstał pierwszy międzynarodowy park narodowy na świecie. Park Waterton jest niewielki w porównaniu z Parkiem Glacier, ale w części kanadyjskiej jest trochę inaczej. Nad jeziorem Waterton znajduje się małe i sympatyczne miasteczko, z hotelami, sklepami, restauracjami i portem.

Upper Waterton Lake. W połowie jeziora przebiega granica ze Stanami. Te góry na końcu jeziora są już w Montanie.

Pożar w Parku Narodowym Glacier - Montana

21 lipca 2015 byliśmy świadkami wybuchu ogromnego pożaru w Parku Narodowym Glacier. Paliło się w kilku miejscach naraz. Droga przecinająca park (Going-to-the-Sun Road ) została zamknięta w St. Mary. Wracaliśmy z Many Glacier do West Glacier i musieliśmy objechać park dookoła. To zdjęcie zostało zrobione rano 22 lipca w okolicach St. Mary.


wtorek, 21 lipca 2015

Wycieczka do lodowca Grinnell

Szlak prowadzący do lodowca Grinnell jest jednym z najbardziej widokowych w Glacier National Park. Na wycieczkę  wystartowaliśmy dość późno, a i tak zdążyliśmy jeszcze wrócić za dnia ( w ciągu lata dni są tu bardzo długie). Szlak biegnie trawersem ponad dolnym jeziorem Grinnell dzięki czemu mamy tak niesamowite widoki na okolicę.

Górne jezioro Grinnell i Lodowiec Grinnell, a właściwie jego resztki

Glacier National Park - Montana

W miejscowości West Glacier zjawiliśmy się późnym popołudniem. Niestety w promieniu kilkunastu mil nie było żadnych wolnych miejsc na kempingach, w motelach jak i w samym parku narodowym. Po długich poszukiwaniach, już dobrze po północy, znaleźliśmy w końcu wolne miejsce na kempingu w Parku Stanowym West Shore Flathead Lake ( tak w zasadzie to miejsce było zarezerwowane, ale nikogo tam nie było). Następnego dnia rano wróciliśmy do West Glacier i znaleźliśmy całkiem przyzwoite miejsce w Glacier Campground. Zostaliśmy tam na dwie noce i stamtąd zrobiliśmy krótką wycieczkę do Grinnell Glacier.

Kilka dni później przenieśliśmy się do Kanady, a tam była już zupełnie inna sytuacja. Wolne miejsca były nawet w samym parku Narodowym Waterton Lakes!

 Lower Two Medicine Lake

sobota, 18 lipca 2015

Yellowstone, czyli odwiedzamy gorące źródła

Jednym z magnesów przyciągającym rzesze podróżników do parku Narodowego Yellowstone są gorące źródła, których na obszarze chronionym znajduje się aż 10 tysięcy! Najbardziej niezwykłe, mieniące się setką barw, zjawiska można zaobserwować nad rzeką Firehole. Są tu trzy skupiska gejzerów: górne, środkowe i dolne.

Grand Prismatic Spring – największe gorące źródła w Parku Narodowym Yellowstone

piątek, 17 lipca 2015

Z plecakiem przez Kanion Śmierci w Tetonsach

Pamiętam, gdy pod koniec lat 90-tych po raz pierwszy pojawiliśmy się w dolinie Jackson Hole u podnóża gór Grand Teton. Widok dramatycznie wyrastających granitowych ścian gór z dna doliny zrobił na nas wtedy wielkie wrażenie. Jak by nie patrzeć, to jeden z piękniejszych widoków górskich w Ameryce Północnej. Potem wielokrotnie pojawialiśmy się w tej okolicy, czasami nawet robiąc krótkie wycieczki, ale nigdy nie było okazji, aby zapuścić się głębiej w góry Teton Range.

To ten słynny widok na pasmo Teton Range z doliny Jackson Hole. Góry zawdzięczają swą nazwę francuskim traperom, którzy nazwali trzy najwyższe szczyty ( South, Middle i Grand Teton ) “Les Trois Tetons” - czyli trzy piersi!

środa, 15 lipca 2015

Jackson - Wyoming

Jackson jest najbliżej położonym miastem prowadzącym do Parku Narodowego Grand Teton i dalej do południowego wjazdu do Parku Yellowstone, co sprawia że przez miasto przejeżdżają co roku miliony turystów. Samo miasto nazywane często jest Jackson Hole nawiązując do doliny, w której się znajduje.

Centrum miasta Jackson 

wtorek, 14 lipca 2015

Togwotee Pass - Wyoming

Początek wyprawy na tzw. Northwest Ameryki. Przejechaliśmy w sumie 6300 mil (czyli ponad 10 tys. km). Góry Skaliste w Kanadzie były głównym celem, ale po drodze zahaczyliśmy o Tetonsy. Przejeżdżając przez przełęcz Togwotee ukazał nam się widok Tetonsów w popołudniowym świetle.

Na horyzoncie Teton Range