Canyon de Chelly został uznany za pomnik narodowy w 1931 r. Składa się z trzech kanionów – de Chelly, del Muerto i Monument. Znajdują się w rezerwacie Indian Navajo i można je zwiedzać tylko z indiańskim przewodnikiem (oprócz ruin Białego Domu). Na terenie kanionów do dziś żyją członkowie plemienia Navajo. Można tam też trafić na ruiny dawnych siedzib Indian Anasazi. Słowo „Anasazi” pochodzi z języka Navajo i oznacza „wrogich przodków” lub „dawnych ludzi, którzy nie są nami”. Według archeologów Anasazi byli jednym z największych plemion w północnej Ameryce. Przez ponad 2 000 lat zamieszkiwali tereny dzisiejszej Utah, Arizony i Nowego Meksyku. Zbudowali rozwinięte miasta, potężne miejsca religijnych ceremonii i ponad 700 km dróg. Zniknęli około 1300 r.
W języku Navajo „tseyi” oznacza „wewnątrz skały” lub w języku angielskim „kanion”. Dzisiaj kanion ma pisownię i wymowę bardziej zbliżoną do francuskiej: „… de-SHAY”.
|
Spider Rock ( Pajęcza Skała) wyrastająca na 229 m z dna kanionu de Chelly. Legenda Navojo o skale opowiada o Spider Woman, która mieszka na szczycie Spider Rock. Była ona pierwszym Duchem, który ze swej sieci utkali cały wszechświat. Spider Women nauczyła lud Dinè (Navajo) tworzyć piękno w swoim życiu i szerzyć tzw. "Drogę Piękna". Jej lekcje uczą dzieci Navajo o potrzebie równowagi między umysłem, ciałem i duszą. Kanion de Chelly jest świętym miejscem Indian Navajo. To tutaj w 1825 hiszpańska armia dokonała słynnej masakry w kanionie del Muerto, części kanionu de Chelly. Hiszpanie zabili 25 kobiet i dzieci ukrytych w jaskini. Spider Rock pojawia się także w westernie Mackenna's Gold (1969). |
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz