Jedna z gęsich szyjek powstałych w wyniku erozji rzeki San Juan |
wtorek, 31 marca 2015
Goosenecks State Park - Utah
Przełomy rzeki San Juan w stanie Utah to jeden z najwspanialszych meandrów na świecie. Znajdują się one w Parku stanowym Goosenecks. Klify mają tu wysokość 300 metrów, a rzeka San Juan meandruje na odcinku 8 kilometrów. Wpadliśmy tu na chwilę po zwiedzeniu Monument Valley, bo park znajduje się stosunkowo blisko Doliny Monumentów.
Monument Valley
poniedziałek, 30 marca 2015
Canyon de Chelly National Monument
Canyon de Chelly został uznany za pomnik narodowy w 1931 r. Składa się z trzech kanionów – de Chelly, del Muerto i Monument. Znajdują się w rezerwacie Indian Navajo i można je zwiedzać tylko z indiańskim przewodnikiem (oprócz ruin Białego Domu). Na terenie kanionów do dziś żyją członkowie plemienia Navajo. Można tam też trafić na ruiny dawnych siedzib Indian Anasazi. Słowo „Anasazi” pochodzi z języka Navajo i oznacza „wrogich przodków” lub „dawnych ludzi, którzy nie są nami”. Według archeologów Anasazi byli jednym z największych plemion w północnej Ameryce. Przez ponad 2 000 lat zamieszkiwali tereny dzisiejszej Utah, Arizony i Nowego Meksyku. Zbudowali rozwinięte miasta, potężne miejsca religijnych ceremonii i ponad 700 km dróg. Zniknęli około 1300 r.
W języku Navajo „tseyi” oznacza „wewnątrz skały” lub w języku angielskim „kanion”. Dzisiaj kanion ma pisownię i wymowę bardziej zbliżoną do francuskiej: „… de-SHAY”.
niedziela, 29 marca 2015
Petrified Forest National Park
Skamieniały Las w Arizonie to taki cud świata. Na dużym obszarze (380 km2) na terenie Pustyni Pstrej (ang. Painted Desert) porozrzucane są ogromne ilości skamieniałych pni drzew. Skamieniałym Las powstał kiedy rozpuszczona w wodzie krzemionka, pochodząca z popiołu wulkanicznego, przedostała się do tkanek drzewa i przeobraziła się tam w kryształy. Większość skamielin drzew popękała i można spotkać duże fragmenty leżące obok siebie na ziemi albo wystające z niej pnie, o niewielkiej wysokości.
Szlak Apaczów
Canyon Lake (Canyon Lake Vista) |
sobota, 28 marca 2015
Góry Przesądu, czyli odwiedzamy Park Stanowy Zagubiony Holender
Nasz pierwszy tegoroczny wyjazd i pierwsza noc spędzona na kempingu w Parku Stanowym Zagubiony Holender (Lost Dutchman State Park) u podnóża Gór Przesądu (Superstition Mountains). Park Stanowy Zagubiony Holender jest częścią pustyni Sonora. Nazwa parku pochodzi od legendarnej postaci Jakoba Waltza (pseudonim "Holender"), który podobno odkrył i wydobywał złoto w okolicy, ale lokalizację kopalni zachował w tajemnicy aż do śmierci. Góry Przesądu zajmują ok. 65 tys. hektarów pustyni w Arizonie, pozbawionej jakichkolwiek stałych osiedli ludzkich.
Etykiety:
Arizona
,
Phoenix
,
Superstition Mountains
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)