środa, 31 grudnia 2014

Sylwester w Quito - Ekwador

Zbudowana na inkaskich ruinach stolica Ekwadoru położona jest u podnóży andyjskich szczytów na wysokości 2850m n.p.m. Jest to pierwsze miasto na Ziemi, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Quito to tylko 40 km od równika, ale wcale nie jest tam gorąco – średnia roczna temperatura dla Quito wynosi… 18°C.

W mieście zachował się kościół San Francisco z drugiej połowy XVI wieku, będący największą i najstarszą świątynią wywodzącą się ze „szkoły Quito”, która stanowiła mieszaninę stylów z różnych epok. Oprócz kościoła, zachowało się wiele innych budowli sakralnych, m.in. Monasterio de San Francisco – klasztor jest największą i jedną z najstarszych budowli z okresu kolonialnego w Quito, a jego budowla trwała 70 lat.

Plaza de San Francisco

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Isla de la Plata

Na wyspę Isla de la Plata można dotrzeć z Puerto López. Podróż szybką łodzią motorową zajmuje jedną godzinę ( ok. 40 km ). Tą niewielką wyspę porasta suchy las tropikalny. Na wyspie można spotkać liczne ptactwo: fregaty i głuptaki niebieskonogie ( te właśnie się wylegały ). Wyspa Isla de la Plata często nazywana jest Galapagosem dla ubogich? Podobnie jak tam, tak i na Isla de la Plata spotkać można wiele gatunków ptaków oraz morskich zwierząt, ale za znacznie niższą cenę. Isla de la Plata jest częścią Parku Narodowego Machalilla.

Płyniemy na Isla de la Plata

niedziela, 28 grudnia 2014

Parque Nacional Machalilla - Ecuador

Park Narodowy Machalilla (hiszp. Parque nacional Machalilla) w prowincji Manabi. Został utworzony 26 lipca 1979 roku i zajmuje obszar 706,14 km².

Suchy las tropikalny Parku Narodowego Machalilla

piątek, 26 grudnia 2014

Cuenca Ecuador

W Cuence spędziliśmy tylko pół  dnia, ale i to wystarczyło, by poczuć się jak za czasów kolonialnych. Cuenca to trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru i jego urbanistyczna perełka. Miasto zostało nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główny plac miasta to Parque Calderon. Nad placem górują dwie ważne dla miasta budowle – nowa i stara katedra. Miasto pokryte jest szachownicą ulic z pięknymi  kamienicami.

Katedra Nowa ( Catedral de la Inmaculada Concepcion) i Parque Calderón

Ruiny Inkow w Ingapirca - Ekwador

Ingapirca jest wyrazem pochodzącym z języka kiczua, oznacza „mur inkaski” i jest najważniejszym kompleksem archeologicznym w Ekwadorze, zajmuje teren o powierzchni 20 ha i leży około 90 km na północ od miasta Cuenca. Ruiny Ingapirca zostały odkopane i odrestaurowane przez Misję Archeologiczną Hiszpanii (Misión Arqueológica de España) w latach 1974 – 1975.

Ruiny Inków w Ingapirca

czwartek, 25 grudnia 2014

Pod wulkanem Chimborazo

Takie noclegi pamięta się długo. Hostería La Andaluza przypominała bardziej pokolonialne muzeum niż hotel. Niesamowita lokalizacja w okolicy najwyższego szczytu w Ekwadorze wulkanu Chimborazo ( 6,263 m ). Chodziliśmy po wnętrzach odkrywając różne ciekawe miejsca. W bibliotece znaleźliśmy powieść Miguela de Cervantesa Don Kichot z La Mancha. W fontannie pływały płatki róży. Był to także okres świąteczny, więc pojawił się nawet hotelowy Mikołaj.

Wulkan Chimborazo

wtorek, 23 grudnia 2014

Volcan Cotopaxi - Ecuador

Cotopaxi to jeden z najwyższych czynnych wulkanów na świecie (5897 m n.p.m.). Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Leży w paśmie Kordyliery Środkowe w Andach, w północnej części Ekwadoru, na południowy wschód od stolicy kraju Quito. Jest drugim co do wysokości szczytem tego kraju. 

Krater Cotopaxi ma 700 m średnicy ze wschodu na zachód, ok. 500 m z północy na południe oraz głębokość ponad 360 m. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie. Jest czynny od ponad 4 tysięcy lat. Wybuchał 59 razy do roku 1952. Najsilniejsza erupcja miała miejsce na przełomie lat 1532/1533 i zniszczyła miasto Tacunga. W 1744 roku wybuch był słyszalny 800 km od wulkanu, w Kolumbii. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2015 roku.

Wulkan Cotopaxi

Baños Ecuador

El Pailón del Diablo to najbardziej znany i popularny wodospad w okolicach Baños. Nazwę wodospadu można przetłumaczyć jako Diabli Kocioł. Wodospad jest całkiem spory i ma ok. 80 m wysokości. Do wodospadu prowadzą strome i zazwyczaj śliskie schody opisywane często jako jedne z najbardziej niezwykłych na świecie. Kamienne schody po części zostały wykute w skale i zostały zaprojektowane w taki sposób, że wtapiają się w tropikalną scenerię, w której się znajdują.

El Pailón del Diablo

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Festiwal w Chugchilán

Quilotoa Loop - Ecuador

Droga zwaną Pętla Quilotoa wiedzie pośród przepięknych krajobrazów wysokogórskich Ekwadoru. Najładniejszy jest chyba odcinek pomiędzy Chugchilan i Sighos, gdzie nie ma asfaltu. Zatrzymaliśmy się na noc w miejscowości Chugchilan w przytulnym hotelu Mama Hilda. W mieście odbywał się festiwal z udziałem miejscowych dzieci:Festiwal w Chugchilán

Widok na trasie Quilotoa Loop

sobota, 1 listopada 2014

Big Sur - California

Big Sur to najsłynniejszy odcinek kaliforniskiej „jedynki” - drogi ciągnącej się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Przez ok. 110 km można podziwiać  najpiękniejsze widoki na całym Zachodnim Wybrzeżu. Nazwa „Big Sur” pochodzi z języka hiszpańskiego (el sur grande, pol. wielkie południe; el país grande del sur, pol. wielki kraj południa) i odnosi się do swojej lokalizacji (Big Sur jest położony na południe od Półwyspu Monterey).

Big Sur

piątek, 31 października 2014

Sequoia National Park - Moro Rock

Ostatnią atrakcją w Sequoia NP był Moro Rock - potężna monolityczna skała granitowa, z której roztacza się imponujący widok na góry Sierra Nevada. To był ostatni dzień "lata" w Sierra Nevada. Gdy opuszczaliśmy park pogoda zaczęła się zmieniać, a następnego dnia spadło tu sporo śniegu ( co widzieliśmy potem z samolotu).

Panorama gór Sierra Nevada z Moro Rock. Najwyższy szczyt (ten z lewej strony) to Black Kaweah ( 4170 m). Bardzo odległe i trudno dostępne góry( symulacja ). 

Sequoia National Park

Park Narodowy Sekwoi w górach Sierra Nevada to drugi po słynnym Yellowstone najstarszy park w USA. Jego wizytówką są sekwoje olbrzymie, zwane również mamutowcami olbrzymimi. Obecnie, za największe drzewo w Parku (i na świecie) uważana jest sekwoja nazwana "Generał Sherman". Ma 1487 m3 objętości, 83,8 m wysokości, 7,7 m średnicy pnia, a jej wiek szacowany jest na 2300 - 2700 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że w parku można znaleźć pnie drzew ściętych w XIX w. o średnicy 12 m, których wysokość szacuje się na 135 m! Park Narodowy Sekwoi ma powierzchnię 1635,14 km² i sąsiaduje on z Parkiem Narodowym Kings Canyon. Oba parki stanowią rezerwat biosfery.

Generał Sherman

czwartek, 30 października 2014

Kings Canyon National Park

Park Narodowy Kings Canyon leży w południowej części gór Sierra Nevada. Od południa łączy się on z Parkiem Narodowym Sequoia. Czasami te dwa parki tytułuje się jako SEKI. Potężne drzewa, głębokie kaniony i wysokie góry ( najwyższy szczyt to Mt Whitney 4,421 m ) - to wszystko można tutaj spotkać.

Hwy 180 - zjazd do najgłębszego wąwozu w Ameryce Płn

środa, 29 października 2014

Yosemite National Park

Dolina Yosemite w Kalifornii to jedno z piękniejszych miejsc w Ameryce Płn. Najbardziej znaną formacją doliny jest El Capitan, który jest największym na świecie monolitem odkrytego granitu wyrastającym na wysokość ponad kilometra nad poziom doliny.

Jedno z piękniejszych miejsc w Ameryce Płn - Dolina Yosemite. Widok ze szlaku prowadzącego do Inspiration Point.

wtorek, 28 października 2014

Yosemite NP - Lembert Dome

W porównaniu do Half Dome to Lembert Dome wygląda jak maleństwo. Lembert Dome jest jednak bardzo łatwo osiągalny Wejście na szczyt rozpoczęliśmy z parkingu przy drodze 120 szlakiem prowadzącym do jeziora Dog Lake, by po przejściu ponad 1 km złapać szlak prowadzący już na sam szczyt. Na samym końcu mieliśmy nawet małą wspinaczkę. Ze szczytu Lembert Dome roztacza się imponująca panorama na Tuolumne Meadows i okoliczne szczyty.

Na szczycie Lembert Dome (2,880 m). Widok na Cockscomb (3,373m), Unicorn Pk (3,299 m), Echo Pks (3,402 m) i Cathedral Pk (3,327 m) i Tuolumne Meadows ( Symulacja tej samej panoramy

piątek, 15 sierpnia 2014

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Tatry Wysokie - Zelene Pleso

Idziemy na wycieczkę do Zielonego Stawu Kieżmarskiego. Z  Tatrzańskiej Łomnicy wjechaliśmy kolejką na Skalnaté Pleso (1,751 meters), skąd doszliśmy szlakiem do jeziora. Do Tatrzańskiej Łomnicy wróciliśmy na piechotę.

Widok na Zelené pleso Kežmarské

niedziela, 10 sierpnia 2014

Bratislava - Slovakia

Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. W przeszłości była również siedzibą władz Królestwa Węgierskiego. Z populacją 475 tys. mieszkańców plasuje się dopiero w trzeciej dziesiątce najludniejszych stolic Europy. Miasto leży nad Dunajem, czyli drugą najdłuższą rzeką Starego Kontynentu. Co ciekawe, Bratysława jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma krajami: Austrią i Węgrami. Z Bratysławy do Wiednia jest niespełna 70 km, natomiast do Budapesztu ok. 200 km. Położenie pomiędzy popularniejszymi i atrakcyjniejszymi metropoliami sprawia, że Bratysława jest często pomijana przez turystów

Fontanna Rolanda (Fontanna Maksymiliana) zwieńczona posągiem rycerza na Starym Mieście to  XVI-wieczny punkt orientacyjny miasta.

sobota, 9 sierpnia 2014

Candide Italy

Do Włoch wjechaliśmy tylko na chwilę, by przenocować w miejscowości Candide położonej tuż przy granicy z Austrią w hotelu Le Chalet d'Or. Jak się okazało wylądowaliśmy w okolicy Dolomitów. Gdy wracaliśmy z powrotem do Austrii jechaliśmy pod prąd. Był weekend i z Austrii jechało mnóstwo turystów.

Początek Dolomitów widziany z przełęczy Passo Monte Croce di Comelico 1,636 m ( Kreuzbergpass). 

piątek, 8 sierpnia 2014

Großglockner Hochalpenstraße

Großglockner Hochalpenstraße to piękna alpejska droga wysokogórska. Wiedzie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków Austrii, łącząc dwa kraje związkowe Salzburg i Karyntię. Na odcinku 48 km pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą aż 1766 metrów! Serpentyny z 36 ostrymi zakrętami wiją się pod niebo przecinając kolejne strefy geograficzne i klimatyczne.

Großglockner Hochalpenstraße

czwartek, 7 sierpnia 2014

Kitzbüheler Alpen - Austria

Alpejski ośrodek narciarski Schmittenhöhe w Zell am See leży w samym sercu austriackiego regionu Ziemi Salzburskiej. Zwrócone w kierunku południowym stoki słyną z dużego nasłonecznienia przez cały sezon zimowy, a dodatkowym atutem ośrodka są wspaniałe, panoramiczne widoki na ponad 30 szczytów o wysokości 3000 metrów oraz leżące w dole jezioro Zeller See. W lecie wjazd kolejką to oczywiście możliwość szybkiego przeniesienia się na szlaki alpejskie. Zaliczyliśmy mały fragment 20 km szlaku Pinzgauer Spaziergang.

Góry i krowy - na szczycie Oberer Gernkogel (2175m)

wtorek, 5 sierpnia 2014

Český Krumlov

Český Krumlov stanowi przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej, które rozwijało się bez zakłóceń przez pięć wieków, zachowując w ten sposób nienaruszone dziedzictwo architektoniczne.  W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Český Krumlov położony jest  na Wyżynie Szumowskiej w regionie południowo-czeskim. Miasto leżące nad brzegami wijącej się w tym miejscu Wełtawy powstało wokół XIII-wiecznego zamku. Zbudowany na nadbrzeżnej skale zamek służył ochronie brodu przez rzekę.

Wełtawa i Český Krumlov

niedziela, 3 sierpnia 2014

Park Narodowy Gór Stołowych, czyli zwiedzamy obłędne skały

Błędne Skały to magiczna mikro kraina w Górach Stołowych. Miejsce filmowych scenografii dla baśniowych światów. Dojazd samochodem możliwy jest pod same skały.

Skalne Labirynty "Błędne Skały" we mgle

sobota, 2 sierpnia 2014

Wycieczka na Chełmiec

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich, bo to jeden ze szczytów w Koronie Gór Polski. Chełmiec ma wysokość 851 m n.p.m. i kilka szlaków, którymi można na niego wejść. Większość tras jest krótka tak jak ta prowadząca z dzielnicy Wałbrzycha – Biały Kamień.

Widok na Wałbrzych z wieży na szczycie Chełmca (851 m n.p.m.). W tym czasie o Wałbrzychu było głośno z powodu  pociągu ze złotem z czasów II wojny światowej, który niby odnaleziono w tym mieście.

piątek, 11 lipca 2014

North Cascade NP - Cascade Pass

Przełęcz Kaskadowa to bardzo urocze miejsce z  6 km wędrówki i 550 m podejścia. Po drodze niesamowite widoki na góry i lodowce. Czym wyżej tym ładniej. Piękne widoki są już nawet z samego parkingu, gdzie jedzie się 25 mil boczną drogą (Cascade River Rd) i nagle ląduje się w samym sercu Gór Kaskadowych. Przejazd Cascade River Rd czasami może być problematyczny. W naszym przypadku jedna osoba w samochodzie doznała nawet lekkiego ataku paniki, gdy droga na samym końcu przed dojazdem do parkingu zaczęła się bardzo zwężać w sąsiedztwie niezłego obrywu.

Początek podejścia z widokiem na dolinę i przeciwny grzbiet

czwartek, 10 lipca 2014

North Cascades

North Cascades to pasmo górskie położone w północnej części stanu Waszyngton. Surowe piękno tego pasma  charakteryzuje się oszałamiającymi szczytami z setkami lodowców, kaskadowymi wodospadami i zalesionymi dolinami poniżej.
Mount Shuksan (2783 m n.p.m.) to chyba najbardziej znany i najczęściej fotografowany szczyt w północnej części Gór Kaskadowych. 

środa, 9 lipca 2014

Seattle Washington

W Seatle zatrzymaliśmy się tylko na kilka godzin w drodze pomiędzy Mount Rainier i North Cascades.  Mount Rainier jest dość dobrze widoczny Seatle bo to tylko  87 km na południowy wschód od miasta. Ten stratowulkan jest najwyższym szczytem Gór Kaskadowych, a także najwyższym punktem w stanie Waszyngton.

Widok ze Space Needle na Seattle i Mount Rainier

wtorek, 8 lipca 2014

Mount Rainier

Mt Rainier to najwyższy szczyt Gór Kaskadowych. Jest to wygasły wulkan, który wznosi się na 4392 m n.p.m. Wybitność to ponad 4000 m, co oznacza, że zbocza góry startują od poziomu 300 m. Jego wielkość robi ogromne wrażenie. Bez problemu widać ośnieżony szczyt Mount Rainier nie tylko w Seattle, ale nawet w kanadyjskim Vancouver (około 200 km odległości od szczytu).

Mount Rainier

poniedziałek, 7 lipca 2014

Mount Hood

Mt Hood (3429 m) położony jest 75 km na wschód od Portland i jest najwyższym szczytem w stanie Oregon oraz jednym z najbardziej widocznych wulkanów Cascades. Podjechaliśmy samochodem dość blisko Mt. Hood do miejsca, gdzie startuje szlak Timberline i poszliśmy na krótką wycieczkę w kierunku Bald Mountain (Łysa góra). Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć Mt. Hood w całej okazałości, a bonusem były łąki kwiatów.

Mt Hood

niedziela, 6 lipca 2014

Crater Lake National Park

Jezioro Kraterowe to najgłębsze jezioro w Stanach Zjednoczonych ( 592 metrów ). Powstało ono w kalderze stratowulkanu Mount Mazama, którego wierzchołek zapadł się prawie 8 tys. lat temu. Kaldera wypełniła się wodą opadową ze śniegu i deszczu (jezioro nie posiada dopływów w postaci rzek). Kryształowo czysta woda sprawia, że jezioro ma zawsze błękitną barwę. 

Jezioro Kraterowe

sobota, 5 lipca 2014

Oregon coast

Wybrzeże Oregonu podziwiane z drogi numer 101. Autostrada 101 to jedna z najpiękniejszych dróg Ameryki. Biegnie z południa na północ przez trzy stany: Kalifornię, Oregon i Waszyngton.

Oregon Dunes

Wydmy w Oregonie (Oregon Dunes National Recreation Area) to największe przybrzeżne wydmy w Ameryce Północnej. Wydmy rozciągają się na obszarze 60 km pomiędzy rzeką Coos w North Bend, a rzeką Siuslaw w Florence. Wysokość wydm dochodzi nawet do 150 m nad poziom Pacyfiku.

Oregon Dunes

Toketee Falls - Oregon

Toketee w języku indian Chinook znaczy ładny lub pełen wdzięku. Wylew magmy na dno doliny rzeki Umpqua spowodował powstanie słupów (kolumn) bazaltowych. Dolny wodospad (widoczny na zdjęciu) utworzył się na powstałej w ten sposób ścianie bazaltowej. Wodospad prezentował się całkiem nieźle w popołudniowym świetle.

Wodospad Toketee 

piątek, 4 lipca 2014

Redwood National Park

W Parku Narodowym Redwood w Kalifornii rosną najwyższe drzewa na świecie. Najwyższe drzewo o nazwie Hyperion, ma aż 115,5 m wysokości. Dokładna lokalizacja Hyperiona, a także pozostałych 9 najwyższych drzew świata, trzymana jest w tajemnicy. Nazwa parku pochodzi od sekwoi wiecznozielonych (ang. redwood).

Hyperion odkryty został w 2006 przez Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora, wcześniej drzewo odnalezione zostało w roku 1978 w Kalifornii przez dwóch mieszkańców USA. Mierzy ponad 115 m wysokości, a masa wynosi tyle, co 15 płetwali błękitnych, czyli największy zwierząt na naszej planecie.

California Coast

czwartek, 3 lipca 2014

Lassen Volcanic National Park

W Parku Narodowym Lassen Volcanic byliśmy krótko, bo tylko jeden dzień. Chcieliśmy wejść na Lassen Peak, ale niestety szlak był jeszcze zamknięty. Zamiast Lassen weszliśmy na Brokeoff Mtn. Ze szczytu były nawet ładne widoki z unikalną kolorystyką jaka występuje w Parku.

W parku jest również jest kilka wciąż geotermiczne aktywnych miejsc, gdzie można podziwiać gejzery, fumarole i gorące źródła. Tam jeszcze musimy wrócić, ale to już będzie inna wyprawa.

Widok z Brokeoff Mountain (2815 m ) na Lassen Peak ( 3187 m)

poniedziałek, 30 czerwca 2014

Great Basin National Park

Park Narodowy Wielkiej Kotliny w Nevadzie obejmuje ochroną najwyższe partie gór Snake Range położonych blisko granicy ze stanem Utah. Z najwyższego szczytu Wheeler Peak roztacza się imponujący widok na okolice. Kolejne miejsce, o którym często myśleliśmy przez lata, ale jakoś nigdy nie było nam po drodze, aby ten park odwiedzić.

Widok ze szczytu Wheeler Peak (3,982 m) i Symulacja panoramy

niedziela, 29 czerwca 2014

HWY 50 - Nevada

Droga numer 50 w stanie Nevada ma przydomek "najbardziej samotnej drogi w Ameryce".
Przez koło 650 km droga przecina 17 pasm górskich (najwyższa pokonywana przełęcz ma 2100m) i umożliwia dojazd z Utah do Kalifornii. Droga poprowadzona jest wzdłuż historycznej trasy poczty konnej  przez liczne  wymarłe miasteczka. W nich to zbiera się specjalne pieczątki do paszportu H50, aby otrzymać certyfikat gubernatora Nevady „H50 Survivor”.

HWY 50 w drodze do Parku Narodowego Great Basin

sobota, 21 czerwca 2014

Agora Chicago

"Agora" w Parku Granta, w Chicago, przy skrzyżowaniu ulic Michigan i Roosevelt. Jej autorką jest słynna polska rzeźbiarka prof. Magdalena Abakanowicz.. Wystawa obejmuje 106 żeliwnych, bezgłowych korpusów o wysokości blisko 9 stóp każda i wadze około 800 kilogramów. Wystawa jest szacowana na około10 milionów dolarów i jest darem autorki, rządu polskiego oraz prywatnych darczyńców dla mieszkańców miasta Chicago.
 
Agora- Rzeźby Magdaleny Abakanowicz w Parku Granta

wtorek, 27 maja 2014

Red River Gorge - Kentucky

Red River Gorge w stanie Kentucky zachwyca swą różnorodnością. Można tu spotkać: naturalne łuki z kamienia, niezwykłe formacje skalne, spektakularne klify z piaskowca, południowe lasy i przepiękne doliny. Red River Gorge opleciony jest gęstą siecią szlaków. Każdy tu może znaleźć coś dla siebie. W niektórych miejscach można się nawet poczuć jak na planie filmu Park Jurajski.

Na szczycie Chimney Top Rock

Red River Gorge dzień 3

Ostatniego dnia przed wyjazdem zaliczyliśmy jeszcze krótki szlak do Silvermine Arch

Krajobrazy jak z filmu Park Jurajski