niedziela, 26 maja 2024

Reykjavík

Reykjavik to najnowocześniejsze i największe miasto Islandii – mieszka tu ponad połowa obywateli kraju. Jest to także najbardziej na północ wysunięta stolica świata. Spalimy tam w sumie 3 noce. Na samym początku pobytu w Islandii Reykjavik był dla nas bazą wypadową przy zwiedzaniu tzw. Złotego Kręgu. Tu też wylądowaliśmy na ostatnią noc po objechaniu Islandii dookoła Ring Road

Kościół Hallgrímura w Reykjavíku, stolicy Islandii (ostatni dzień)
W Reykjaviku spaliśmy przy głównej ulicy handlowej - Laugavegur. Centrum miasta nawet nam się podobało. Na pewno było tam bardzo kolorowo. Udało nam się w miarę szybko złapać bezpłatny parking P3 na jednej ulic w pobliżu. Centrum Reykjaviku jest na tyle małe, że spokojnie można go obejść na piechotę.

Ostatnią noc mieliśmy początkowo spędzić w Blue Lagoon, ale byliśmy tam zaraz po przylocie i doszliśmy do wniosku, że miejsce jest za drogie i za bardzo przereklamowane. Wylądowaliśmy więc ponownie w hotelu na ulicy Laugavegur. W sumie było warto, gdyż zrobiło się wtedy bardzo wiosennie. 

Okolica hotelu Fron przy skrzyżowaniu Skrzyżowanie ulic Laugavegur i Klapparstígur
Dwie pierwsze noce wypadły w hotelu Fron
Skrzyżowanie Laugavegur i Klapparstígur
Skrzyżowanie Laugavegur i Klapparstígur
Ulica Laugavegur


Kościół Hallgrímura





Tęczowa Ulica
Sweterki już niby kupione poprzedniego dnia, ale może znajdą się jeszcze następne?



Tęczowa Ulica
Tęczowa Ulica





66°North - islandzka marka odzieżowa










Hotel Fron
Okolice hotelu Fron


W 1986 roku stowarzyszenie okręgowe działające w zachodnim Reykjaviku ogłosiło konkurs na rzeźbę plenerową upamiętniającą dwusetną rocznicę założenia miasta. Konkurs wygrał Wędrowiec Słońca Jóna Gunnara Árnasona, o płynnej, poetyckiej formie przypominającej szkielet statku. Artysta przedstawił aluminiowy model o wymiarach 42,5 cm × 88 cm × 36 cm. Model został powiększony, a pełnowymiarowy Sólfar zbudowano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Rzeźba została odsłonięta w dniu urodzin Reykjaviku, 18 sierpnia 1990 roku.

Sólfar, Sun Voyager, Wędrowiec Słońca – tak nazywana jest rzeźba Arnasona

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz