niedziela, 19 listopada 2023

Death Valley NP - Devil’s Cornfield

Kolejna osobliwość Doliny Śmierci, czyli diabelskie pola kukurydzy.

 Devil’s Cornfield

Death Valley NP - Twenty Mule Team Canyon

Twenty Mule Team Canyon Road to jednokierunkowa 3,5 kilometrowa nieutwardzona droga odchodząca od głównej drogi nr 190 w okolicy Zabriskie Point w Parku Narodowym Doliny Śmierci.

Twenty Mule Team Canyon

Death Valley NP - Zabriskie Point

Zabriskie Point to wyjątkowy punkt widokowy na ciekawe erozyjne formacje skalne (badlands) w Parku Narodowym Doliny Śmierci. Filozof Michel Foucault nazwał podróż w to miejsce w 1975 r. największym swoim doświadczeniem w życiu. Zabriskie Point nazwany został na cześć Christiana Brevoorta Zabriskiego – prezesa firmy Pacific Coast Borax. Christian Zabriski był potomkiem szlachcica polskiego – Albrychta Zaborowskiego, urodzonego w Węgorzewie w 1638 r.
 
Zabriskie Point

Eastern Sierra

 Jesienna Sierra Nevada.

Wschód słońca nad górami Sierra Nevada z widokiem na Mount Whitney (4421 m n.p.m.)

sobota, 18 listopada 2023

Eastern Sierra - Convict Lake

Rok 2023 z różnych powodów nie był za bardzo obfity w górskie wyprawy. Późną jesienią udało się jeszcze zmontować szybki wyjazd do wschodniej części gór Sierra Nevada w Kalifornii, ale niestety zbiegło się to w czasie z pierwszymi poważniejszymi opadami śniegu w tym regionie. Wyżej położone drogi stały się z dnia na dzień niedostępne. Szukając czegoś alternatywnego na niższych wysokościach, wylądowaliśmy nad jeziorem "Skazańców". Jezioro położone jest wysokości 2390 m niedaleko Mammoth Lakes, a wokół jeziora biegnie krótki szlak o długości 4 km. 

Convict Lake

piątek, 17 listopada 2023

Death Valley NP - Mesquite Flat Sand Dunes

Jednym z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych miejsc w Dolinie Śmierci są wydmy Mesquite. Późnym popołudniem widoki są tu fantastyczne.
 
Mesquite Flat Sand Dunes

Rhyolite, czyli Ostatnia Wieczerza w mieście duchów

Rhyolite było niegdyś największym miastem położonym na obrzeżach Doliny Śmierci. W roku 1904  odkryto tu złoto, a rok  później założono miasteczko. Jego nazwa pochodzi od ryolitu, powszechnego tu minerału zawierającego spore ilości cennego kruszcu. Jednak już w roku 1906, gdy trzęsienie ziemi zniszczyło finansową dzielnicę ówczesnego San Francisco fundusze dla kopalni w Nevadzie zostały wstrzymane. Miasto, które w ekspresowym tempie zyskało 5 – 8 tysięcy mieszkańców zaczęło równie szybko zamierać. Produkcja złota spadła drastycznie, a wraz z nią populacja Rhyolite. Do 1920 roku z kilku tysięcy mieszkańców pozostało zaledwie 14

Ostatnia Wieczerza Szukalskiego w Rhyolite