niedziela, 21 maja 2023

Kampinoski PN - Palmiry

Palmiry to miejsce masowych egzekucji ludności polskiej oraz żydowskiej, od pierwszych lat okupacji. Na palmirskiej polanie Niemcy dokonali 21 masowych zbrodni (o tylu wiadomo), podczas których rozstrzelano ponad 1700 osób. Trafiali tu między innymi więźniowie z Pawiaka. Wszystko było przeprowadzane po cichu, groby maskowane, by świat nigdy się o tym nie dowiedział. Egzekucje przeprowadzano w latach 1939-1941.

Cmentarz w Palmirach - symbol śmierci dla Warszawy
Największa i najgłośniejsza ze wszystkich egzekucji przeprowadzonych w Palmirach miała miejsce 20 i 21 czerwca 1940. Trzema transportami wywieziono wówczas na śmierć 358 więźniów Pawiaka. Wśród zamordowanych znalazły się 82 kobiety.

Wśród ofiar byli prawnicy, publicyści, przemysłowcy, ludzie ze świata sztuki, oficerowie. Znaleźli się też politycy: Mieczysław Niedziałkowski, poseł na Sejm z ramienia PPS-u aresztowany 23 grudnia 1939 i Maciej Rataj, działacz ludowy, marszałek Sejmu RP. Zginął tu także wybitny biegacz Janusz Kusociński, zdobywca złotego medalu na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 roku, aresztowany przez Gestapo, przetrzymywany długi czas w podziemiach Al. Szucha, skąd został zabrany na śmierć.
Aktualnie w pobliżu miejsc egzekucji znajduje się cmentarz pomordowanych, większości ofiar nie udało się zidentyfikować. W muzeum przy cmentarzu można dowiedzieć się więcej o samych Palmirach i Kampinosie, który również odgrywał ważną rolę w Powstaniu Styczniowym, jak i o masowych zbrodniach z czasów II wojny światowej.









Obok cmentarza mieści się muzeum






Brak komentarzy :

Prześlij komentarz