czwartek, 25 maja 2023

Warszawa - Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski na Mokotowie stoi na miejscu osady Jazdów, która została zniszczona w 1262 r. przez najazd Litwinów. Jego budowę w stylu wczesno-barokowym rozpoczął król Zygmunt III Waza na miejscu wcześniejszego drewnianego dworu wzniesionego przez Bonę.

Zamek Ujazdowski

środa, 24 maja 2023

Warszawa - Pałac Pod Blachą

Pałac Pod Blachą to wyjątkowy obiekt na mapie architektonicznych zabytków Warszawy. Ta późnobarokowa budowla, której ostateczny szlif nadał Jakub Fontana, na przełomie XVIII i XIX wieku była rezydencją jednego z najznamienitszych mężów stanu tego okresu – księcia Józefa Poniatowskiego. Pierwszy w Warszawie budynek kryty miedzianym dachem szybko zyskał wtedy renomę jednego z najsłynniejszych salonów towarzyskich stolicy, miejsca wystawnych przyjęć i hucznych zabaw, scenerii dworskich romansów i obyczajowych skandali. Kwitło tu także życie artystyczne – odbywały się spektakle teatralne i rozbrzmiewała muzyka.

Pałac Pod Blachą

wtorek, 23 maja 2023

Warszawa - Zamek Królewski

Barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski w Warszawie. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu.

Zamek Królewski w Warszawie

niedziela, 21 maja 2023

Kampinoski PN - Palmiry

Palmiry to miejsce masowych egzekucji ludności polskiej oraz żydowskiej, od pierwszych lat okupacji. Na palmirskiej polanie Niemcy dokonali 21 masowych zbrodni (o tylu wiadomo), podczas których rozstrzelano ponad 1700 osób. Trafiali tu między innymi więźniowie z Pawiaka. Wszystko było przeprowadzane po cichu, groby maskowane, by świat nigdy się o tym nie dowiedział. Egzekucje przeprowadzano w latach 1939-1941.

Cmentarz w Palmirach - symbol śmierci dla Warszawy

Kampinoski PN - Dziekanów Leśny-Palmiry

Kampinoski Park Narodowy - przytulonych nieomal do Warszawy jest obecnie bardzo łatwo osiągalny z centrum miasta. Wystarczy dojechać metrem do stacji Młociny i tam złapać autobus np. 150 do Dziekanowa Leśnego. Stamtąd można udać się na 17 km wycieczkę do cmentarza w Palmirach i z powrotem (wg. trasy zaproponowanej przez blog Przekraczając Granice).

Na szlaku w Kampinosie

niedziela, 14 maja 2023

Warszawa - Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80- tych XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który zbudował tam dwa pawilony: Ermitaż oraz bogato dekorowany pawilon Łaźni. Oba zaprojektowane przez Tylmana z Gameren. Pawilon Łaźni został przebudowany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na Pałac na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński. Od 1960 roku zespół jest siedzibą Muzeum Łazienki Królewskie.

Łazienki Królewskie - fasada południowa

Warszawa - Immersive Monet & The Impressionists

Spektakularna wystawa w Warszawie - Immersive Monet & The Impressionists. Składa się na nią ponad 1,2 miliona klatek wideo z 438 dzieł najwybitniejszych przedstawicieli nurtu impresjonizmu. Tu można było zanurzyć się w obrazach : Claude Monet, August Renoir, Edgar Degas, Mary Cassatt, Paul Cezanne, Eduard Manet czy Eugene Boudin! Sztuka największych impresjonistów ożyła w Art Box Experience w Fabryce Nornlina. 

Na mostku inspirowanym obrazem Claude Monet (Most nad stawem z liliami wodnymi ) 

Warszawa o poranku

Plac Zamkowy w Warszawie