sobota, 28 listopada 2015

Nicaragua

Nikaragua to największe, a równocześnie najmniej zaludnione państwo Ameryki Środkowej. Słynie z pocztówkowych widoków wulkanów porośniętych zielenią i odbijających się w taflach niebieskich jezior. Stożków wulkanicznych jest tu aż 40, z czego wiele nadal pozostaje aktywnych. Znajdziemy tu blisko 70 obszarów chronionych (zarówno lądowych, jak i wodnych), które mają na celu ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Chronią one, między innymi, żółwie morskie, leniwce, jaguary, czy małpy. Poniżej kilka zdjęć z naszej krótkiej, ale intensywnej wyprawy do tego kraju.

Widok z wulkanu Maderas (1394 m) na wyspie Ometepe . Na wyspie byliśmy tylko dwa dni, ale udało nam się wejść na szczyt tego wulkanu ( Dolores special, czyli z wizytą na wyspie Ometepe )

piątek, 27 listopada 2015

Granada Nicaragua

Granada to perła kolonialnej architektury w Nikaragui. Niegdyś stolica tego kraju,  od wieków konkuruje z Leon o miano najpiękniejszego miasta w kraju. Zachowało się tutaj wyjątkowo dużo zabytków architektury kolonialnej. 

Kolonialna architektura w Granadzie. W tle wulkan Mombacho

czwartek, 26 listopada 2015

San Juan del Sur i okolice - Nicaragua

Południe Nikaragui to przede wszystkim plaże nad Pacyfikiem. Nam najbardziej podobała się plaża o ciekawie brzmiącej nazwie El Coco ( ok. 30 min jazdy samochodem z San Juan del Sur). Tuż przy El Coco znajduje się plaża La Flor, gdzie setki żółwi morskich składa jaja. Niestety byliśmy tam zbyt późno (koniec listopada) by oglądać słynny spektakl wylęgania się żółwi.

San Juan del Sur

środa, 25 listopada 2015

Dolores special, czyli z wizytą na wyspie Ometepe

Był to nasz pierwszy dzień w Nikaragui. Rano przylecieliśmy do stolicy tego kraju Managui. Na lotnisku wypożyczyliśmy samochód i wyruszyliśmy w drogę. Wieczorem tego samego dnia mieliśmy już zarezerwowany nocleg na wyspie Ometepe. Nikaragua to jednak niewielki kraj. Zanim tam dotarliśmy, mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby zatrzymać się w Parku w Narodowym Wulkanu Masaya.

Późnym popołudniem dotarliśmy do portu San Jorge na jeziorem Nicaragua. W oddali znad linii wody wynurzały się stożki dwóch wulkanów: Concepcion (1610 m) i Maderas (1394 m). Jezioro Nicaragua (hiszp. Lago de Nicaragua lub Cocibolca w języku indian ) jest największym jeziorem w Ameryce Środkowej. To dzięki tym dwóm wulkanom wyspa Ometepe zawdzięcza swój unikalny charakter.

Niższy z wulkanów Maderas (1394 m). Większość czasu czubki wulkanów przykryte są chmurami

poniedziałek, 23 listopada 2015

Masaya Volcano - Nicaragua

Krater Wulkanu Masaya jest bardzo łatwo dostępny. Droga parkowa prowadzi nieomal do krawędzi wulkanu, gdzie znajduje się duży parking. W okolicy krateru znajduje się kilka krótkich szlaków. Warto też obejrzeć małą ekspozycję w centrum informacyjnym parku.

Park Narodowy Wulkanu Masaya.