środa, 31 grudnia 2014

Sylwester w Quito - Ekwador

Zbudowana na inkaskich ruinach stolica Ekwadoru położona jest u podnóży andyjskich szczytów na wysokości 2850m n.p.m. Jest to pierwsze miasto na Ziemi, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Quito to tylko 40 km od równika, ale wcale nie jest tam gorąco – średnia roczna temperatura dla Quito wynosi… 18°C.

W mieście zachował się kościół San Francisco z drugiej połowy XVI wieku, będący największą i najstarszą świątynią wywodzącą się ze „szkoły Quito”, która stanowiła mieszaninę stylów z różnych epok. Oprócz kościoła, zachowało się wiele innych budowli sakralnych, m.in. Monasterio de San Francisco – klasztor jest największą i jedną z najstarszych budowli z okresu kolonialnego w Quito, a jego budowla trwała 70 lat.

Plaza de San Francisco

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Isla de la Plata

Na wyspę Isla de la Plata można dotrzeć z Puerto López. Podróż szybką łodzią motorową zajmuje jedną godzinę ( ok. 40 km ). Tą niewielką wyspę porasta suchy las tropikalny. Na wyspie można spotkać liczne ptactwo: fregaty i głuptaki niebieskonogie ( te właśnie się wylegały ). Wyspa Isla de la Plata często nazywana jest Galapagosem dla ubogich? Podobnie jak tam, tak i na Isla de la Plata spotkać można wiele gatunków ptaków oraz morskich zwierząt, ale za znacznie niższą cenę. Isla de la Plata jest częścią Parku Narodowego Machalilla.

Płyniemy na Isla de la Plata

niedziela, 28 grudnia 2014

Parque Nacional Machalilla - Ecuador

Park Narodowy Machalilla (hiszp. Parque nacional Machalilla) w prowincji Manabi. Został utworzony 26 lipca 1979 roku i zajmuje obszar 706,14 km².

Suchy las tropikalny Parku Narodowego Machalilla

piątek, 26 grudnia 2014

Cuenca Ecuador

W Cuence spędziliśmy tylko pół  dnia, ale i to wystarczyło, by poczuć się jak za czasów kolonialnych. Cuenca to trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru i jego urbanistyczna perełka. Miasto zostało nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główny plac miasta to Parque Calderon. Nad placem górują dwie ważne dla miasta budowle – nowa i stara katedra. Miasto pokryte jest szachownicą ulic z pięknymi  kamienicami.

Katedra Nowa ( Catedral de la Inmaculada Concepcion) i Parque Calderón

Ruiny Inkow w Ingapirca - Ekwador

Ingapirca jest wyrazem pochodzącym z języka kiczua, oznacza „mur inkaski” i jest najważniejszym kompleksem archeologicznym w Ekwadorze, zajmuje teren o powierzchni 20 ha i leży około 90 km na północ od miasta Cuenca. Ruiny Ingapirca zostały odkopane i odrestaurowane przez Misję Archeologiczną Hiszpanii (Misión Arqueológica de España) w latach 1974 – 1975.

Ruiny Inków w Ingapirca

czwartek, 25 grudnia 2014

Pod wulkanem Chimborazo

Takie noclegi pamięta się długo. Hostería La Andaluza przypominała bardziej pokolonialne muzeum niż hotel. Niesamowita lokalizacja w okolicy najwyższego szczytu w Ekwadorze wulkanu Chimborazo ( 6,263 m ). Chodziliśmy po wnętrzach odkrywając różne ciekawe miejsca. W bibliotece znaleźliśmy powieść Miguela de Cervantesa Don Kichot z La Mancha. W fontannie pływały płatki róży. Był to także okres świąteczny, więc pojawił się nawet hotelowy Mikołaj.

Wulkan Chimborazo

wtorek, 23 grudnia 2014

Volcan Cotopaxi - Ecuador

Cotopaxi to jeden z najwyższych czynnych wulkanów na świecie (5897 m n.p.m.). Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Leży w paśmie Kordyliery Środkowe w Andach, w północnej części Ekwadoru, na południowy wschód od stolicy kraju Quito. Jest drugim co do wysokości szczytem tego kraju. 

Krater Cotopaxi ma 700 m średnicy ze wschodu na zachód, ok. 500 m z północy na południe oraz głębokość ponad 360 m. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie. Jest czynny od ponad 4 tysięcy lat. Wybuchał 59 razy do roku 1952. Najsilniejsza erupcja miała miejsce na przełomie lat 1532/1533 i zniszczyła miasto Tacunga. W 1744 roku wybuch był słyszalny 800 km od wulkanu, w Kolumbii. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2015 roku.

Wulkan Cotopaxi

Baños Ecuador

El Pailón del Diablo to najbardziej znany i popularny wodospad w okolicach Baños. Nazwę wodospadu można przetłumaczyć jako Diabli Kocioł. Wodospad jest całkiem spory i ma ok. 80 m wysokości. Do wodospadu prowadzą strome i zazwyczaj śliskie schody opisywane często jako jedne z najbardziej niezwykłych na świecie. Kamienne schody po części zostały wykute w skale i zostały zaprojektowane w taki sposób, że wtapiają się w tropikalną scenerię, w której się znajdują.

El Pailón del Diablo

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Festiwal w Chugchilán

Quilotoa Loop - Ecuador

Droga zwaną Pętla Quilotoa wiedzie pośród przepięknych krajobrazów wysokogórskich Ekwadoru. Najładniejszy jest chyba odcinek pomiędzy Chugchilan i Sighos, gdzie nie ma asfaltu. Zatrzymaliśmy się na noc w miejscowości Chugchilan w przytulnym hotelu Mama Hilda. W mieście odbywał się festiwal z udziałem miejscowych dzieci:Festiwal w Chugchilán

Widok na trasie Quilotoa Loop