środa, 21 marca 2007

Cholula - Największa piramida na świecie

Piramida znajdująca się w mieście Cholula jest największą pod względem objętości piramidą na świecie. Według wierzeń Azteków piramidę zbudował gigant Xelhua. Piramida zaczęła stopniowo zarastać, a w momencie przybycia Hiszpanów pod dowództwem Hernána Cortésa w 1519 roku przypominała naturalne wzgórze, na którego szczycie zdecydowano wybudować katolicki kościół Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios.

Kościół Iglesia de Nuestra Señora de los Remedios na sczycie piramidy
Cholula była ważnym ośrodkiem cywilizacji prekolumbijskiej, istniejącym już około 200 lat p.n.e. (wioska istniała co najmniej kilka tysięcy lat wcześniej). W okresie istnienia imperium azteckiego była drugą po Tenochtitlan największą metropolią ich państwa. W chwili przybycia Hiszpanów do Meksyku miasto liczyło prawdopodobnie około 100 tys. Mieszkańców. W 1519 roku Cortés, dowiedziawszy się o spisku przeciwko Hiszpanom, chcąc sterroryzować Azteków, nakazał spacyfikowanie Choluli, w której doszło do straszliwej rzezi tysięcy nieuzbrojonych ludzi. Po masakrze miasto zostało w części spalone. Zgodnie z tradycją Herman Cortes miał tutaj nakazać zbudować tyle świątyń chrześcijańskich, ile dni miał rok — stąd jego nazwa, która upowszechniła się w XIX wieku: Miasto Kościołów.

Podstawa odkopanej części piramidy 


Widok na miasto ze szczytu piramidy
Tunel we wnętrzu piramidy
Widok z dachu hotelu Club Med Villas na Kościół z czasów konkwisty który zbudowany jest na jednej z największych piramid świata - Cholula.

Kiedy przebywaliśmy w Cholula, u stóp piramidy niewielka, kilkuosobowa grupka przebrana w tradycyjne azteckie stroje i pióropusze, tańczyła godzinami w rytm wybijany na bębnach . Był 21 marca i prostu byliśmy we właściwym miejscu we właściwym czasie. Tego właśnie dnia Meksykanie witają wiosnę gromadząc się wokół prekolumbijskich zabytków, takich jak piramidy i ruiny świątyń. Mają one dla nich szczególne znaczenie. Starożytni mieszkańcy tego regionu – Mistekowie, Olmecy, Toltecy, Aztekowie – bardzo starannie wybierali miejsca ich budowy, kierując się swoją niezwykłą astronomiczną wiedzą. Do dziś te lokalizacje są uznawane za wyjątkowe miejsca mocy, z których można czerpać dobrą energię.






Brak komentarzy :

Prześlij komentarz