Przydrożna kapliczka w okolicy Odrzykonia |
piątek, 1 września 2006
środa, 30 sierpnia 2006
Beskid Niski - Cerkwie
Wiele cerkwi w Beskidzie Niskim leży na tzw. Szlaku Architektury Drewnianej. Jest on jednym z najpiękniejszych widocznych dziś śladów tradycyjnego wykorzystania drewna w architekturze. Na szlaku Szlaku Architektury Drewnianej obok cerkwi i kościołów można także zobaczyć: dwory, skanseny i drewniane chaty.
Cerkwie są przykładem bogatej historii Podkarpacia, jego mieszkańców i lokalnej architektury. Są one także jednym z najpiękniejszych śladów różnorodności województwa podkarpackiego, a kilka z nich odwiedziliśmy podczas tej wycieczki po Beskidzie Niskim.
poniedziałek, 28 sierpnia 2006
Beskid Niski - Olchowiec
W 2006 kręciliśmy się trochę po Beskidzie Niskim i chyba przez przypadek wjechaliśmy wtedy do Olchowca.
sobota, 26 sierpnia 2006
piątek, 3 lutego 2006
środa, 1 lutego 2006
Portillo - Chile
Portillo to najsłynniejszy ośrodek narciarski w Chile, położony na wysokości 2850 m n.p.m. tuż przy granicy z Argentyną, niemal u stóp najwyższej góry Ameryki Południowej i całej zachodniej półkuli - Aconcaguy.
wtorek, 31 stycznia 2006
niedziela, 29 stycznia 2006
sobota, 28 stycznia 2006
Parque Nacional Vincte Perez Rosales - Chile
Widok na wulkan Osorno i wodospad Saltos del Petrohué |
piątek, 27 stycznia 2006
Puyehue National Park - Chile
W Parku Narodowym Puyehue zatrzymaliśmy się w hotelu Antillanca u stóp wulkanu Casablanca. Hotel był pusty o tej porze roku, bo w sumie obsługuje głównie narciarzy zimą. Z hotelu udało nam się wjechać wysoko w okolice krateru Raihuen, skąd roztaczały się wspaniałe widoki na okolicę. Wjazd na górę jest płatny. Droga pnie się zakosami do góry, ale można ją zrobić nawet samochodem osobowym.
Wulkany Puntiagudo (z lewej) i Osorno (z prawej) |
środa, 25 stycznia 2006
Huerquehue National Park - Chile
wtorek, 24 stycznia 2006
Volcano Villarrica - Chile
poniedziałek, 23 stycznia 2006
Conguillío National Park - Chile
Park Narodowy Conguillio znajduje się w regionie Araucanía ( w przeszłości obszar zamieszkiwany przez rdzenną ludność pehuenches i mapuches, a dziś przez licznych ich potomków). Nazwa parku w języku mapudungún – “Ko-nqilliu” oznacza „piñónes w wodzie” (piñónes to nasiona araukarii), choć nazywany jest też często „las paraguas” ,czyli „parasole” (od porastających teren lasów pełnych chilijskich araukarii). W bezpośrednim sąsiedztwie Andów, na ponad 60 tys. ha parku możemy podziwiać zarówno wulkany: Llaima i Sierra Nevada, lodowce, pola lawy jak i rodzime lasy, jeziora oraz laguny.
Głównym aktorem parku Conguillio jest nie byle kto, bo jeden z najbardziej aktywnych wulkanów całej Ameryki Południowej – wulkan Llaima (ponad 3.100 m n.p.m.). W swojej karierze zarejestrował on co najmniej 70 erupcji (ostatnie z 2008 i 2009 roku). To właśnie jego wybuchowa działalność sprawiła, że obecnie możemy spacerować pomiędzy polami lawy, szmaragdowymi jeziorkami i pod zielonymi kapeluszami araukarii.
Volcan Llaima |
niedziela, 22 stycznia 2006
sobota, 21 stycznia 2006
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)