Przydrożna kapliczka w okolicy Odrzykonia |
piątek, 1 września 2006
środa, 30 sierpnia 2006
Beskid Niski - Cerkwie
Wiele cerkwi w Beskidzie Niskim leży na tzw. Szlaku Architektury Drewnianej. Jest on jednym z najpiękniejszych widocznych dziś śladów tradycyjnego wykorzystania drewna w architekturze. Na szlaku Szlaku Architektury Drewnianej obok cerkwi i kościołów można także zobaczyć: dwory, skanseny i drewniane chaty.
Cerkwie są przykładem bogatej historii Podkarpacia, jego mieszkańców i lokalnej architektury. Są one także jednym z najpiękniejszych śladów różnorodności województwa podkarpackiego, a kilka z nich odwiedziliśmy podczas tej wycieczki po Beskidzie Niskim.
poniedziałek, 28 sierpnia 2006
Beskid Niski - Olchowiec
W 2006 kręciliśmy się trochę po Beskidzie Niskim i chyba przez przypadek wjechaliśmy wtedy do Olchowca.
sobota, 26 sierpnia 2006
piątek, 3 lutego 2006
środa, 1 lutego 2006
Portillo - Chile
Portillo to najsłynniejszy ośrodek narciarski w Chile, położony na wysokości 2850 m n.p.m. tuż przy granicy z Argentyną, niemal u stóp najwyższej góry Ameryki Południowej i całej zachodniej półkuli - Aconcaguy.
wtorek, 31 stycznia 2006
niedziela, 29 stycznia 2006
sobota, 28 stycznia 2006
Parque Nacional Vincte Perez Rosales - Chile
Widok na wulkan Osorno i wodospad Saltos del Petrohué |
piątek, 27 stycznia 2006
Puyehue National Park - Chile
W Parku Narodowym Puyehue zatrzymaliśmy się w hotelu Antillanca u stóp wulkanu Casablanca. Hotel był pusty o tej porze roku, bo w sumie obsługuje głównie narciarzy zimą. Z hotelu udało nam się wjechać wysoko w okolice krateru Raihuen, skąd roztaczały się wspaniałe widoki na okolicę. Wjazd na górę jest płatny. Droga pnie się zakosami do góry, ale można ją zrobić nawet samochodem osobowym.
![]() |
Wulkany Puntiagudo (z lewej) i Osorno (z prawej) |
środa, 25 stycznia 2006
Huerquehue National Park - Chile
wtorek, 24 stycznia 2006
Volcano Villarrica - Chile
poniedziałek, 23 stycznia 2006
Conguillío National Park - Chile
Park Narodowy Conguillio znajduje się w regionie Araucanía ( w przeszłości obszar zamieszkiwany przez rdzenną ludność pehuenches i mapuches, a dziś przez licznych ich potomków). Nazwa parku w języku mapudungún – “Ko-nqilliu” oznacza „piñónes w wodzie” (piñónes to nasiona araukarii), choć nazywany jest też często „las paraguas” ,czyli „parasole” (od porastających teren lasów pełnych chilijskich araukarii). W bezpośrednim sąsiedztwie Andów, na ponad 60 tys. ha parku możemy podziwiać zarówno wulkany: Llaima i Sierra Nevada, lodowce, pola lawy jak i rodzime lasy, jeziora oraz laguny.
Głównym aktorem parku Conguillio jest nie byle kto, bo jeden z najbardziej aktywnych wulkanów całej Ameryki Południowej – wulkan Llaima (ponad 3.100 m n.p.m.). W swojej karierze zarejestrował on co najmniej 70 erupcji (ostatnie z 2008 i 2009 roku). To właśnie jego wybuchowa działalność sprawiła, że obecnie możemy spacerować pomiędzy polami lawy, szmaragdowymi jeziorkami i pod zielonymi kapeluszami araukarii.
Volcan Llaima |
niedziela, 22 stycznia 2006
sobota, 21 stycznia 2006
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)