sobota, 28 grudnia 2002

Izamal Mexico

Izamal to jedno z największych miast prekolumbijskich Majów, po którym pozostała jedynie piramida Kinich Kakmo oraz zbudowany przez Hiszpanów, z kamieni piramidy boga niebios – Itzamana, kościół i klasztor franciszkanów San Antonio de Padwy. Izamal znany jest w okolicy jako "Żółte Miasto". Spowodowane jest to tym, że wszystkie budynki łącznie z klasztorem mają kolor musztardowej żółci.

W 1993 Izamal odwiedził papież Jan Paweł II, który odprawił pamiętną mszę w dużym atrium powyżej Świątyni Niepokalanego Poczęcia. Po tej wizycie mieszkańcy Izamal wystawili papieżowi pomnik jako wyraz miłości i szacunku do tego wielkiego Pielgrzyma.

Klasztor w Izamal

piątek, 27 grudnia 2002

Edzna Mexico

Edzná - jedno z tych mniej znanych miast Majów w Meksyku. Edzná położona jest w centrum stanu Campeche, a jej budowle rozciągają się na powierzchni niemal siedemnastu kilometrów kwadratowych. Najwspanialszą budowlą Edzny jest Piramida Pięciu Pięter, stanowiąca połączenie pałacu i świątyni. Cztery dolne poziomy zajmują pomieszczenia mieszkalne ze sklepieniami łukowymi, a na szczycie piramidy, mającej 31 metrów wysokości umieszczono świątynię z grzebieniem attykowym. Prowadzące do świątyni schody są pokryte inskrypcjami glificznymi, wspominającymi miejscowych władców.


środa, 25 grudnia 2002

Villahermosa - Parque Museo La Venta

W Villahermosa znajduje się Parque-Museo La Venta, czyli skansen. Znajdują się tutaj piękne przykłady kultury Olmeków, w tym słynne gigantyczne kamienne głowy. Większość artefaktów została przeniesiona tutaj z miejscowości  La Venta.

Kamienna głowa - kultura Olmeków

poniedziałek, 23 grudnia 2002

Uxmal Mexico

Uxmal (nazwę tę wymawia się Uszmal) co w języku Majów znaczy „Zbudowane po raz trzeci” (chociaż archeolodzy znaleźli ślady pięciu kolejnych osad w tym miejscu) jest kolejnym terenem wykopaliskowym dawnej kultury Majów w Meksyku. Miasto, a ściślej zachowane ruiny najważniejszych budowli, powstało między wiekiem VI i X n.e. na ubogim w wodę terenie. Z jego przeszłości wiadomo, że założyli je i mieszkali w nim – w szczytowym okresie do 25 tys. ludzi – Majowie, a od X wieku plemiona Tolteków. Z odczytanych w hieroglifach tekstów wynika, że jednym z ważnych władców w IX w. był Chaak (lub Chan Chak) K’ak’nal Ajaw. Za jego panowania powstały najważniejsze z zachowanych budowli. Dlaczego miasto zostało porzucone, dokładnie nie wiadomo. Mieszkańcy przenieśli się prawdopodobnie do rozwijającego niedaleko miasta Chitchen Itza, gdzie były lepsze warunki bytowe, zwłaszcza woda. W Uxmal głównym jej „źródłem” były bowiem dosyć rzadkie opady. Zbierano ją i przechowywano w kamiennych cysternach. Archeolodzy odkryli bardzo skomplikowany system jej przesyłania.
 
Piramida Czarownika

niedziela, 22 grudnia 2002

Palenque Mexico

Owiane  nieco  tajemnicą i  nazywane  zaginionym  miastem Majów  Palenque  zachowało się w bardzo dobrym stanie  do naszych czasów. Na początku X w. nastąpił gwałtowny upadek miasta. Opuszczone z przyczyn do dziś nie wyjaśnionych - szybko porosło lasem. Podczas prac wykopaliskowych odkryto ruiny pełne rzeźb i gipsowych dekoracji. Otaczająca ruiny miasta roślinność zwrotnikowa dodaje wspaniałą oprawę dla tego miejsca.

Pałac Gubernatora

piątek, 20 grudnia 2002

Chichen Itza - Mexico

ChichenItza to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan w Meksyk’u w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej – z kulturą Tolteków.

Pirámide de Kukulcán, inaczej El Castillo to symbol Jukatanu, jeśli nie całego Meksyku (chociaż są większe piramidy w Meksyku). El Castillo, czyli zamek to piramida zbudowana z bloków kamiennych, poświęcona bogu Kukulcanowi. Mimo, że wydaje się bardzo prosta w budowie, pełna jest astronomicznej symboliki i liczb, które nie są dziełem przypadku

El Castillo – zamek. Tak nazywana jest tu najwyższa, 24-metrowej wysokości, piramida ze świątynią boga Majów – Kukulcána – na szczycie. Schody z czterech stron świata prowadzą na górną, dziesiątą platformę, na której stoi świątynia. Z każdej strony mają one po 91 stopni, co w sumie daje ich 364. Zaś ostatni, 365-ty, aby w sumie było ich tyle ile dni jest w roku, stanowi próg świątyni.

środa, 18 grudnia 2002

Puerto Morelos - Mexico

Pierwszy nocleg w Meksku wypad nam niedaleko Cancun w Puerto Morelos. Niewielka miejscowość nad morzem. Bardzo nam się spodobało to miejsce. Spaliśmy tam jeszcze raz w drodze powrotnej.