czwartek, 28 marca 2002

Fez Maroko

Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju.

Garbarnia skór w medinie w Fezie

środa, 27 marca 2002

Meknes Morroco

Meknes może pochwalić się długą i bogatą historią. Jest jednym z czterech miast cesarskich Maroka.
Rozwój miasta nastąpił w czasach dynastii Almohadów i Merynidów (XII-XV w.), którzy wznieśli medynę oraz imponujące mury obronne, będące obecnie najstarszymi w całym Maroku. Do gwałtownych zmian w Meknes doszło po 1672 r., kiedy to Mulaj Ismail ustanowił je stolicą kraju, którą pozostało do 1727 r. Najbardziej bezlitosny władca w historii Maroka nie szczędził ani ludzi, ani pieniędzy, by rozbudować i upiększyć swoje miasto. Legenda głosi, że jeśli Ismail nie był zadowolony z efektów pracy robotników, to brutalnie ich zabijał, a ich krew kazał mieszać z cementem służącym do dalszej budowy. Co więcej, część materiału użytego do budowy pochodziła z rabieży dokonanych w Volubilis i Marrakeszu.

Brama  Bab el-Khamis

wtorek, 26 marca 2002

Volubilis Morocco

Było najdalej wysuniętym rzymskim miastem cesarstwa rzymskiego. Volubilis pierwsi odkryli francuscy archeologowie. Jak udowodniły badania, miasto powstało w III w. przed naszą erą. Wybudowali je Kartagińczycy, kupcy którzy działali w tym rejonie. Około 40 roku naszej ery Volubilis przeszło w ręce Rzymian. Już w II wieku przed naszą erą miasto zostaje otoczone murem. W latach 25-23 p.n.e. król Juba II, Numidyjczyk umacnia mur miasta. W 169 r., za panowania Rzymian mury mają już długość aż 2,5 km. Dziś widać jedynie pozostałości murów obronnych. Świadczą one jednak o kunszcie i wielkości ówczesnych budowniczych.

Volubilis to najstarszy rzymski zabytek w Maroku i niezwykle urokliwe miejsce, szczególnie po zachodzie słońca.