niedziela, 3 lipca 1988

Góry Riła - Bułgaria

Góry Riła to pasmo położone w południowo-zachodniej Bułgarii, około 80 km od stolicy kraju - Sofii. Znajduje się tu najwyższy szczyt Bałkanów – Musała, o wysokości 2925 m n.p.m. W języku trackim słowo rila oznaczało krainę obfitującą w wodę. Nazwa pasma nie dziwi - spoglądając na mapę tych gór doszukamy się aż 230 jezior. Najsłynniejsze z nich znajdują się w niezwykle malowniczej Dolinie Siedmiu Rilskich Jezior, odpowiedniku tatrzańskiej Doliny Pięciu Stawów.

Siedem Rilskich Jezior
Po latach o niektórych wyjazdach się już zapomina, ale to zejście  do Rilskiego Monastyru jakoś szczególnie utkwiło nam w pamięci. Chyba dlatego, że  było ono długie i monotonne.  Było też bardzo gorąco -   schodziliśmy z gór południowym grzbietem. Sam kompleks klasztorny  Rilskiego Monastyru jest harmonijnie wkomponowany  w otaczające góry, co nadaje mu dodatkowo mistyczny charakter. Wewnętrzny dziedziniec zdobią trzypiętrowe krużganki pomalowane w charakterystyczny sposób w czarno-białe pasy.

Rilski Monastyr 
Monastyr został założony w IX wieku przez Iwana z Riły. Jest uważany za najwspanialsze symbol wiary prawosławnej w Bułgarii. Najważniejszą część monastyru, bazylikę zbudowano w 1834 roku. Piękne malowidła możemy podziwiać we wnętrzu i też w otwartym przedsionku.
Stojąca na wewnętrznym dziedzińcu wieża - Chrelowata Kuła, to najstarszy zachowany zabytek z czasów świetności monastyru, z 1335 roku. Ostatnie piętro wieży to kaplica Przemienienia Pańskiego - zachowały się tam freski i możemy je zobaczyć przez okienka. W 1833 roku pożar zniszczył znaczną część pomieszczeń mieszkalnych klasztoru, a odbudowa stała się celem całego narodu.

Góry Riła odwiedziliśmy z obozem wędrownym Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich (SKPB), który prowadziliśmy (Mariusz i Irena).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz