niedziela, 3 stycznia 2021

Arches NP - Landscape Arch

Landscape Arch to najdłuższy łuk skalny na świecie, jego szerokość wynosi 88.5 m. Do tego, jest bardzo cienki, w najgrubszym miejscu ma zaledwie 2m, dlatego naukowcy przepowiadają, że w ciągu 20 lat może ulec zniszczeniu! Do łuku prowadzi łatwy 3 km szlak. 

Landscape Arch

Arches NP - Sand Dune & Broken Arch

W Parku Narodowym Arches łuków skalnych nie brakuje. Tym razem zrobiliśmy wycieczkę do mniej popularnego miejsca i odwiedziliśmy położone niedaleko siebie łuki Sand Dune i Broken. Dojście do San Dune Arch to tylko 0.5 km, a do Broken Arch lekko ponad 2 kilometry.

Sand Dune Arch to niewielki, ale bardzo uroczy łuk. Jest niesamowicie położony, gdyż znajduje się w niszy skalnej

Arches NP - Fiery Furnace

Fiery Furnace to niezwykły labirynt skalny z tysiącami korytarzy i odnóg. Łatwo się tu zgubić, bo pełno tu ślepych zaułków. Szlak do Fiery Furnace nie należy do najłatwiejszych, gdyż trzeba przeciskać się między skałami, wdrapywać na wielkie głazy, balansować nad przepaścią. Z tego powodu  mogą się tu wybrać dzieci powyżej 5 roku życia. Z uwagi na sytuację z Covidem, Fiery Furnace zostało zamknięte. W normalnych czasach najlepiej udać się do Fiery Furnace z zorganizowaną wycieczką z rangerem, ale wymaga to dużo wcześniejszej rezerwacji. Wycieczki wyruszają dwa razy dziennie i trwają dwie godziny.

The Fiery Furnace

Arches NP - Courthouse Towers Viewpoint

Przy wylocie Park Avenue znajduje się kolejny punkt widokowy - Courthouse Towers Viewpoint. Tutaj z bliska mona zobaczyć takie skały jak:  Three Gossips, Sheep Rock, The Organ i Tower of Babel.

Widok na wylot Park Avenue

Arches NP - La Sal Mountains Viewpoint

La Sal Mountains Viewpoint to jeden z bardziej spektakularnych punktów widokowych w parku Arches. By tu dojechać należy odbić w prawo zaraz za Park Avenue. Z La Sal Mountains Viewpoint można podziwiać panoramę gór La Sal, na których śnieg utrzymuje się często też latem. Ale oprócz tego ten punkt daje najlepszy widok na wszystkie najciekawsze ostańce w parku takie jak Three Gossips, Sheep Rock, Tower of Babel i The Organ. W oddali majaczy już Balance Rock, Elephant Butte i The Windows. Tu rzeczywiście można się tu obrócić o 360 stopni i cały czas mieć ciekawy widok.

La Sal Mountains Viewpoint

Arches NP - Park Avenue

Zaraz po wjeździe do parku Narodowego Arches droga wspina się ostro na wielki płaskowyż, gdzie znajdują się główne atrakcje w parku. Pierwszy obowiązkowy tam przystanek to Park Avenue. Na punkt widokowy z parkingu prowadzi  krótka ścieżka.  Z Park Avenue Viewpoint można iść dalej szlakiem Park Avenue Trail. Szlak prowadzi doliną wśród wysokich skalnych ścian, ale w zasadzie widoki tam są ten same co z punktu widokowego. 

Po przejściu szlakiem 1.6 km dochodzi się do kolejnego punktu widokowego Courthouse Towers, skąd można wrócić z powrotem tą samą trasą, albo wrócić drogą przy pomocy rozstawionego wcześnie samochodu. My ponownie ograniczyliśmy się tylko do krótkiego spaceru do Park Avenue Viewpoint i pojechaliśmy dalej.

Widok na Park Avenue

sobota, 2 stycznia 2021

Bears Ears NM - Fallen Roof Ruin

Płaskowyż Cedar Mesa to wielkie muzeum pod gołym niebem, z największym skupiskiem ruin Anasazi w regionie Four Corners. Ruiny Fallen Roof są tego dobry przykładem. Nad ruinami oberwała się cześć skalnej niszy tworząc ciekawy wzór, stąd nazwa ruin. Dojście do ruin zabiera ok. 45 minut. Najpierw idzie się po płaskim terenie Cedar Mesa, a potem schodzi się do kanionu. Podczas wędrówki posługiwaliśmy się aplikacją telefoniczną Maps.Me.

Fallen Roof Ruin

Bears Ears National Monument

Bear's Ears (Niedźwiedzie uszy),  to bliźniacze góry o płaskich szczytach (stoliwa), wznoszące się 2585 m n.p.m. w południowo-wschodniej części stanu Utah. W grudniu 2016 roku  decyzją prezydenta Baracka Obamy otaczający je obszar, w dużej części dziewiczej przyrody, o powierzchni ponad pół miliona hektarów, został objęty ochroną w ramach systemu narodowych pomników przyrody. Niedługo potem decyzją prezydenta Trumpa w grudniu 2017 Bears Ears zostały  zmniejszone  o 85 proc. do 81,7 tys, ha.

 Niedźwiedzie uszy to bliźniacze góry o płaskich szczytach

Bears Ears NM - Mule Canyon Ruins

Około tysiąc lat temu Indianie Anasazi (obecnie raczej częściej nazywani jako Indianie Pueblo) byli jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczych społeczeństw indiańskich Ameryki Północnej na na obszarze Four Corners. Cedar Mesa i Grand Gulch Plateau to jedne z najlepszych miejsc, w których można znaleźć i dowiedzieć się o sztuce naskalnej i starożytnych ruinach pozostawionych przez Anasazi.

Ruiny Mule Canyon są akurat łatwo dostępne bo znajdują się tuż przy drodze 95.

Kiwa na terenie Mule Canyon Ruins

Bears Ears NM - House On Fire

House on Fire to piękne indiańskie ruiny, a ich charakterystyczną cechą jest skalny dach na którym o określonej porze pojawia się tzw. fire effect. Mamy wtedy wrażenie, że skała płonie, a budowlę otaczają ogniste płomienie. Ten efekt pojawia się późnym przedpołudniem kiedy skały u podstawy zostają lekko oświetlone. W naszym przypadku było to dość późno, ze względu na zimowe słońce. Ten fire effect nie jest też łatwy do uchwycenia. Warto się pobawić trochę z aparatem fonograficznym zwiększając nieco ekspozycję.

House On Fire

Bluff - Sand Island Petroglyph

Sand Island Petroglyph niedaleko miejscowości Bluff nad rzeką San Juan, to miejsce warte odwiedzenia przy okazji wizyty w tamtych okolicach. Na przydrożnej skale znajduje się tam całkiem spora kolekcja petroglifów - czyli wyrytych w skale rysunków. Dla przypomnienia słowo petroglif pochodzi z greki, w której πέτρος (petros) oznacza skała, a γλύφειν (glyphein) to wyryć.

Postać grajka na flecie, potocznie określanego mianem Kokopelli to chyba najbardziej znane przedstawienie w sztuce naskalnej Południowego Zachodu USA.

Bluff Utah

Bluff położony pomiędzy urwiskami z piaskowca i rzeką San Juan, stał się przez kilka dni naszą bazą wypadową w południowo-wschodniej część stanu Utah. Mniej niż godzinę drogi od Bluff znajdują się takie atrakcje jak: Monument Valley Bears Ears NM, Four Corners Monument, Goosenecks SP, Valley of the Gods, Hovenweep NM czy Natural Bridges NM. Na pierwszy rzut oka Bluff się niczym nie wyróżnia, ale gdy się tu trochę pokręcimy szybko zmienimy zdanie. Podobno duch ludu Navajo jest wpleciony w eklektyczny styl Bluff. Słowo Navajo  „hozho”, jest tłumaczone jako pokój, harmonia i piękno. Być w hozho to być częścią świata wokół ciebie. 

Wizytówka Bluff - Twin Rocks. Niestety kawiarnia i galeria były zamknięte

piątek, 1 stycznia 2021

Natural Bridges National Monument - Utah

Po ponad 10 latach ponownie zawitaliśmy do Natural Bridges National Monument. Znajdują się tu trzy naturalne mosty skalne, które powstały na skutek erozyjnego działania wody. Mosty noszą imiona Indian Hopi: Kachina, Owachomo i Sipapu. Most Sipapu, ma około 68,5 metrów szerokości i 44 metry wysokości i jest jednym z największych naturalnych mostów skalnych na świecie. Rozpiętość mostu Kachina wynosi około 58,5 metra. Najmniejszy z mostów Owachomo ma rozpiętość około 55 metrów i wysokość 26 metrów.

Ten najbardziej fotogeniczny - Most Owachomo. To także najstarszy most w parku. W najwęższym miejscu ma zaledwie 3 m szerokości

Moki Dugway - Utah

Moki Dugway jest najbardziej spektakularnym fragmentem drogi SR-261 w Utah. Droga wspina się klifem na płaskowyż Cedar Mesa i na dystansie zaledwie 3 mil pokonuje ponad 200 metrów różnicy poziomów. Moki Dugway budzi zachwyt widokami na Valley of the Gods, ale może też budzić lekkie przerażenie. Droga jest dosyć stroma, ma wiele ostrych zakrętów i jest zupełnie niezabezpieczona barierkami. SR-261 to normalna droga asfaltowa, ale Moki Dugway to droga o nawierzchni żwirowo-piaskowej, ale trzeba przyznać że jest solidnie wyrównana.

Serpentyny na drodze Moki Dugway

Monument Valley

Forrest Gump Point to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków na Dolinę Monumentów. To kultowe miejsce dla miłośników filmu “Forrest Gump”, gdyż właśnie w tym miejscu tytułowy bohater zakończył swój słynny bieg przez całą Amerykę. Jadąc w kierunku Doliny Monumentów z miejscowości Mexican Hat ten punkt widokowy znajduje się na dokładnie na 13 mili na drodze 163 ( mniej więcej po ok. 10-ciu minutach jazdy samochodem). 

Mila 13-sta na drodze 163 zwana jako Forrest Gump Point, miejsce gdzie Forrest Gump zakończył swój bieg przez Amerykę

Mexican Hat - Utah

Meksykański kapelusz to formacja skalna przypominająca przewrócone sombrero. Szerokość kapelusza to tylko 3.7 m a długość to 18 m. Skała "kapelusz" wręcz błaga o wspinaczkę. Na szczycie stanęło nawet jednoczenie kilkanaście osób. Pod nazwą Mexican Hat kryje się także maleńka pustynna społeczność licząca około 50 osób, żyjąca w południowo - wschodnim krańcu Utah. 

Skała Mexican Hat widziana z drogi U.S. 163

Valley of the Gods - Utah

Valley of the Gods to kamienista pustynia z niesamowitymi formacjami skalnymi. Można powiedzieć, że to bogowie ukryci w kamieniach wyrastają z ziemi, gdyż niektóre formacje wyglądają jak ludzie, tułowia, popiersia, czy gigantyczne twarze. Valley of the Gods jest niezwykle podobna do Monument Valley i leży niedaleko jej ( godzinę jazdy lub 30 minut od Mexican Hat). Przez Valley of the Gods prowadzi 27-kilometrowa terenowa droga, która jest w bardzo dobrym stanie. Jeśli droga jest sucha to, bez problemu można ją pokonać nawet normalnym samochodem.

Valley of the Gods