niedziela, 5 września 1999

Znowu na szlaku Appalachów w Smokies

Szybki wrześniowy wypad w góry Smoky.  Na trasę wyruszyliśmy w Elkmont szlakiem James Creek, a potem Miry Creek Trail doszliśmy do głównego szlaku  Appalachów. Wróciliśmy z powrotem do Elkmont szlakiem Goshen Prong. Po drodze mieliśmy jeden nocleg w namiocie.

Krajobraz gór Smoky

piątek, 6 sierpnia 1999

Olympic NP - Pacific Coast

Krajobraz wybrzeża Pacyfiku w Parku Narodowym Olympic był oszałamiający. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się rumowisko skał o przedziwnych kształtach.  Przypływy i odpływy Pacyfiku. tworzą jeziorka pełne fascynujących stworzeń morskich. Na plaży można było spotkać niesamowite rumowisko kawałków drewna wygładzonych i wybielonych przypominających bardziej fantastyczne rzeźby z drewna. Zalegające mgły dodatkowo dodają tajemniczości temu miejscu.  Aby dotrzeć na najlepsze plaże Parku Olympic, trzeba się  wybrać tam pieszo.

Ruby Beach z przedziwnymi skałami o które rozbijają się spienione fale Pacyfiku

Olympic NP - Third Beach

 Third Beach

Olympic NP - Ruby Beach

Na Plaży Ruby byliśmy w czasie odpływu, więc mogliśmy poobserwować liczne żyjątka morskie. Podczas odpływu tworzą się tzw. tide pools czyli małe baseniki, w których na czas odpływu zwierzątka zostają uwięzione. Niektóre z nich były nawet ciekawe kolorystycznie, co bardzo kontrastowało z surowym otaczającym krajobrazem. Ruby Beach, jedna z najczęściej fotografowanych plaż na świecie, z unikalnymi formacjami skalnymi oraz wyblakłymi od słońca kłodami dryfującego drewna. 

Ruby Beach

środa, 4 sierpnia 1999

Olympic NP - Hoh Valley

Las deszczowy Hoh u podnóża pokrytej lodowcami góry Olympus jest jednym z najlepszych przykładów tropikalnych lasów umiarkowanych w Stanach Zjednoczonych.

Widok na Mount Olympus (2,432 m ) na zakończenie wędrówki lasem deszczowym w dolinie Hoh. Góra ma cztery wierzchołki, z których najwyższy jest nazywany Zachodnim (ang. West Peak). Pozostałe to Środkowy (ang. Middle Peak 2417 m n.p.m.), Fałszywy (False Summit 2402 m n.p.m.) i Wschodni (East Peak 2366 m n.p.m.).

sobota, 31 lipca 1999

Olympic NP - Klahhane Ridge

Wieczorem ok. 7 pm czasu WA przyjechaliśmy na kemping Heart O' the Hills i dosłownie złapaliśmy ostanie miejsce. Rozbiliśmy namiot się na miejscu  B33. Jeszcze przed zmrokiem wjechaliśmy drogą parkową do góry do Hurricane Ridge. Stamtąd roztaczał się wspaniały widok na Olympic National  Park. Na górze było jeszcze  sporo śniegu. Ponoć w tym roku spadła rekordowa ilość śniegu, bo aż 62 stopy i zostało jeszcze 15 stóp. Cena wjazdu do parku $10, cena kempingu również $10, drewno na ognisko $4. Następnego dnia udaliśmy się na krótką wycieczkę na grzbiet Klahhane.

Panorama parku z Hurricane Ridge

środa, 7 lipca 1999

Quetico Provincial Park - Canada

Quetico ma ponad 2000 jezior i jest jednym z najlepszych terenów do uprawiania canoeing i kajakarstwa na świecie. Surowy krajobraz North Woods z majestatycznymi klifami, spektakularnymi wodospadami oraz lśniącymi jeziorami i rzekami sprawił, że park słynie z naturalnego piękna. Quetico graniczy od południa z Parkiem Narodowym Voyageurs w stanie Minnesota.

Quetico Provincial Park to raj dla wodniaków

piątek, 11 czerwca 1999

wtorek, 8 czerwca 1999

Tatry Zachodnie - Polska

Po latach wróciliśmy w Tatry. Był początek czerwca zaraz po Bożym Ciele. Na pierwszą noc  dotarliśmy do schroniska w Dolinie Gąsienicowej. Po przejściu Ornaku na następną noc dotarliśmy do  Hali Kondratowej.

Widok z Ornaku na Bystrą (z lewej) i Starorobociański (z prawej)

wtorek, 6 kwietnia 1999

Canyonlands NP - Needles District

Jeden z ładniejszych widokowo szlaków pieszych w USA znajduje się na terenie Parku Narodowego Canyonlands w części The Needles. Miejsca tego niestety należy unikać w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury. Z tego powodu nasze pierwsze podejście w maju nie wypaliło. Rok później zjawiliśmy się tam ponownie na początku kwietnia i dopiero wtedy udało się. 

Idziemy na wycieczkę w Needles District (Cyclone Canyon)