piątek, 16 sierpnia 1985

Kreta Grecja

Jeden z bardziej charakterystycznych elementów kojarzonych z Pałacem w Knossos, to czerwone kolumny. Choć obecnie są one wykonane z betonu to jednak oryginalnie były zbudowane z cyprysowego pnia. W przeciwieństwie do kamiennych kolumn typowych dla greckiej architektury, kolumny z Knossos są węższe u dołu i szersze na górze. Odwrotne proporcje kolumn wynikają z tego faktu, że przed osadzeniem w kamiennym postumencie, pień był obracany. Takie działanie miało zapobiegać ponownemu rozwojowi ściętego drzewa.

Ruiny Pałacu w Knossos

czwartek, 15 sierpnia 1985

Santorini Greece

Takie miejsca dobrze się pamięta nawet po wielu latach. Białe budynki w ciasnej zabudowie na stromym zboczu to wizytówka Santorini. Charakterystyczny kształt wyspy, strome brzegi i urwiska powstały na wskutek ogromnej erupcji wulkanu, która miała miejsce prawdopodobnie w XVII w p.n.e. Santorini nawiedzały w przeszłości również trzęsienia ziemi, ale życie na wyspę zawsze wracało. W Grecji Santorini jest punktem obowiązkowym dla zakochanych par czy nowożeńców. Odwiedziny wyspy mają zapewnić ich związkowi pomyślność na długie lata.

Charakterystyczna zabudowa Santorini

poniedziałek, 12 sierpnia 1985

Mount Taygetus - Greece

Tajget jest najwyższym pasmem górskim na Peloponezie, z kulminacją Profitis Ilias o charakterystycznym piramidalnym kształcie, wznoszący się na 2407 m.

 Widok od strony południowej na Profitis Ilias. Słynne miasto Sparta leży po drugiej stronie gór.

piątek, 2 sierpnia 1985

Delfy Grecja

W jednym z najbardziej malowniczych zakątków Grecji, na stromym zboczu gór Parnas (gr. Parnassós), znajdziemy ślady po najważniejszym antycznym miejscu kultu w starożytnej Grecji - świątyni Apollina w Delfach (gr. Delfoi).

Ruiny rotundy świątyni Ateny Pronaja, na zboczach Mount Parnassus

czwartek, 1 sierpnia 1985

Mount Olympus - Greece

Olimp to najwyższy masyw górski w Grecji, który w mitologii uważany był za siedzibę bogów. Wyrasta on na prawie 3000m nad brzegiem Zatoki Salonickiej, a jego najwyższy szczyt - Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m., pozostałe zaś szczyty to Skolio 2911 m n.p.m., Stefani 2909 m n.p.m. i Skala 2866 m n.p.m. Deniwelacja wysokości między centrum miejscowości Litochoro a głównym szczytem Olimpu wynosi aż 2620 metrów.

Podejście pod Olimp (2,918 m)

środa, 31 lipca 1985

Meteory - wiszące klasztory na skałach w Grecji

Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów). Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie w taki sposób. Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty.

Meteory

czwartek, 18 lipca 1985

Šar planina - Macedonia

Titov Vrv (2,748 m) - the highest peak in the Šar Mountain.
The summit was named after former Yugoslav leader Josip Broz Tito. On top of the mountain, there is a small tower (still standing), so the mountain can be recognized from far away.

wtorek, 2 lipca 1985

Galičnik Wedding Festival - Macedonia

The Galichnik Wedding Festival is an annual festival held in the Macedonian village of Galičnik near the city of Debar in which a selected couple gets married in the traditional "Galichka" style wedding. Traditionally the wedding lasted for 5 days with the main activities on St. Peter's Day (12 July) every year. It was the only period of the year when couples got married. Today it is part of the festival "Galichko Leto" (Galicnik Summer) and it is a two-day event held on the weekend nearest to 12 July and it serves as a cultural and tourist attraction. During the wedding, men dance the Teškoto, symbolizing the suffering of the Macedonian people through the centuries. Each year, couples from all over Macedonia enter a competition run by the organisers to be the couple that gets to have a "Galichka" style wedding. Every year, a new couple gets the opportunity.

Galichnik Wedding Festival

czwartek, 4 kwietnia 1985

Słowacja - obóz wielkanocny ( SKT Moduły )

Andrzej Zyglewicz, który pełnił funkcję prezesa Studenckiego Klubu Turystycznego Moduły na wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej  poprosił mnie o zorganizowanie zagranicznego wyjazdu. I stało się.  Na Wielkanoc roku 1985 wyruszyliśmy w góry na Słowacji. Co tam dokładnie robiliśmy niestety jest trudno ustalić po latach. Prawdopodobnie byliśmy w Małej Fatrze i gdzieś jeszcze (może pamięć wróci).

Mała Fatra